Ekonomi dibe vurdu!
Coşkun Özbucak

Ekonomi dibe vurdu!

Bu içerik 2847 kez okundu.
Reklam

Ekonomi denildiğinde ‘yetkililerin’ kullandığı kavramlar sonucu ‘durumun’ iyi olduğu ortaya çıkıyor. Ya gerçek?

Ekonomi hakkında konuşulduğunda kullanılan o kadar ‘özel’ sözcük var ki, ancak ekonomi eğitimi alanlar ve ilgi duyanlar anlıyor. Milyonlar ise ekonominin ‘iyi’ ya da ‘kötü’ olduğunu vurgulandığı sözcüklere dikkat kesiliyor. Halkı ilgilendiren de bu!

Ekonominin ‘iyi’ ya da ‘kötü’ olduğunu anlamak için ekonomist olmaya gerek yok. Gelir-gider dengesi; ay sonunu getirebilme durumu ekonominin nasıl olduğunu en iyi anlatan verilerdir. Yoksa ‘devalüasyon’, ‘enflasyon’, ‘ihracat’, ‘ithalat’, ‘kredi notu’, ‘kur’, ‘borsada düşüş-yükseliş’, ‘altın-döviz düştü,çıktı’ sözcükleri halk için uzak sözcükler. Halk somut veriler istiyor!

Ekonomi iyi mi kötü mü yıllık hesap yapalım: Bir yıl önceki gelirle neler alınıyordu, şimdiki gelirle neler anlıyor? Alınanlar çoğaldı mı azaldı mı? Bu kadar basit. Halk için ekonomi bu!

Ekonomi iyi diyenler için farklı hesap yapılır: Geçen yıl elde edilen gelir ile şu an karşılaştığında geliri artanlar ekonomi ‘iyi’ diyecektir mutlaka da bunlar genel nüfus içinde yüzde kaçı temsil ederler?

Yani ekonomi kötü diyenlerin yanında mutlaka iyi diyenler olacaktır. Sistemin işleyişi böyle; büyük kesim için ekonomi kötü gidiyorsa, birileri için iyi gidecektir. Kapitalizmin kuralı bu.

Bu konuda işçi, emekli, üretici köylü, küçük esnaf ekonomi kötü derken; büyük şirketler, tüccarlar, ihracatçılar ise ekonomi iyi diyecektir mutlaka. Büyük şirketler ekonominin kötüye gidişinden etkilenmek için ya ücretleri düşürür ya da daralma adına işçi çıkarma yoluna giderler. Ne olursa emekçilere olur.

Ekonomideki en önemli gösterge esnaflardır. Çıkalım Ordu esnaflarını gezelim, göreceğiz ki, satış yapamadan kapatan işyerleri azımsanmayacak kadar çok! İşte ekonominin nasıl olduğunu gösteren belge! Yeni sezonu ‘indirimle’ başlatan esnaf görülmeye başlandı. Böyle bir gerçeklik karşısında ‘ekonomi iyi’ denebilir mi?

Fındık fiyatlarında yaşanan fiyat düşüklüğünün nedeninin de gelecek sezonunun fiyatını baskılamak olduğunu herkes biliyor. Bu durumda ekonomi nasıl olabilir?

Türkiye gündeminde ‘ötekileştirme’, ‘düşmanlaştırma’, ‘savaş’, ‘bombalar’, ‘gazetelere baskı’, yargıyı yeniden biçimlendirme’, ‘anayasa’, kamu emekçilerinin iş güvencesi’, laiklik’ tartışmalarının gölgesinde açlık ve yoksulluk tartışılmaz oldu!

Ekonomi dibe vurdu, neredeyse tünel açarak daha derinlere inmeye başlayacak!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!