Ormanlar yanıyor…
Coşkun Özbucak

Ormanlar yanıyor…

Bu içerik 2517 kez okundu.
Reklam

Yaz ayı geldiğinde ‘orman yangınları’ haberleri de olağanlaşıyor. Kanıksıyoruz ve yaz geldiği için doğal karşılıyoruz!

Batıdan, doğudan orman yangınları çoğalıyor. Bir tarafta bombalamalardan kaynaklı, diğer tarafta ihmal ya da bilerek yakılan ormanlar… Ciğerimiz sökülüp atılıyor…

Son zamanlarda orman arazileri yeni ‘rant’ alanı olmaya başladı. Büyük büyük siteler, tatil köyleri artık ormanlık alanlara yapılmaya başlandı. Havadan çekilen fotoğraflardan ‘çirkinlik’ ve ‘yama’ daha net belli oluyor. Ormanlara ‘saçkıran’ hastalığı vurmuş gibi, öbek öbek ormanın saçları dökülmüş, yakılmış! Rant alanı olarak değerlendirilen, turizm bölgelerinde de kontroller var ama yeterli değil. Televizyonlarda orman yangınlarını film izler gibi izliyoruz!

Orman kimilerini rahatsız ediyor, o görkemli duruş iştah kabartıyor. ‘Yatırım’ niyetinde olanlar var ya… Yangınlar dışında da ormanlar yok ediliyor. Nedir bu ormanların insanlardan çektikleri. Ormanın varlığı en çok insana yararken yine insanın saldırısıyla karşı karşıya kalıyor. ‘Yatırım’ adı altında yapılan maden işletmelerinin zarar verdiği yerlerin başında ormanlar geliyor.

En küçük lokal yağmurlarda ‘sel’, ‘heyelan’ karşımıza çıkıyor. Canımız acıyor. Yine de dersler almıyoruz. Her olumsuzluğu ‘bitmiş’ olarak değerlendirip bildiğimiz yanlışları sürdürüyoruz.

Orman Bakanı şu an yanan ormanların geçen yıl yanan ormanların üçte biri olduğunu da söylüyor! Ağlasak mı, sevinsek mi?

Ormana verilen zarar, fidan dikme ile giderilemez. Çünkü orman ‘yaban yaşamla’ iç içedir. Fidanların yaban yaşamını yeniden canlandırması olanaksız, ormanı korumak, geleceğimizi korumakla eşdeğer. Orman sevgisini kazandırmak, ‘Orman Haftası’ etkinliklerine sıkıştırılamaz. Yani bir keser, üç dikeriz ile olmuyor…

Geçmiş orman yangınlarına baktığımızda görülecek ki, yakılan-yanan, kesilen ormanların yeniden canlandırılması için harcanan para bir servet. Hem ciğerimiz kesip atılıyor hem paralarımız… Halk zarar görürken gülenler de oluyor. Turizm bölgelerindeki ormanlık alanların talan edilmesi sonucu yapılan tesisler (betonlaşmalar) dikkat çekiyor.

Ordu’da da ormanlar yok ediliyor; hele yaylalarımız… Yarın çok geç olur; ormanlarımızın, yaylalarımızın yok edilmesine sessizliğimiz devam ederse.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!