Özür dilemek…
Coşkun Özbucak

Özür dilemek…

Bu içerik 1575 kez okundu.
Reklam

İnsan ilişkileri karmaşıktır. Düz çizgi gibi değildir. Hele devletlerarası ilişki öyle karmaşıktır ki, ilişkilerde dengeyi bulmak herkesin işi değildir. Siyaset, ufku geniş insanların başarılı olacağı bir uğraşıdır. Yani günlük değil, uzun erimli ilişkileri kurmayı başarmak gerekiyor.

Çok gerilere gitmeye gerek yok. Türkiye siyasetinde böyle deneyimler çok. Kardeş Esad’ın, düşman Esed sürecini de yaşadı Türkiye!

Türkiye halkı Filistin halkına karşı yıllardır sıcak duygular içinde. Filistinlilerin yaşadıkları her sıkıntıyı yüreğinde aynı sıcaklığıyla hisseder. Kimileri Filistinlileri Müslümanlığından dolayı destelesek de, genel anlamda mağdur ve mazlum bir halk olmasından dolayı yüreğimiz onlarladır. 1968 dönemi gençleri (Deniz Gezmişler) Filistin’e giderek İsrail’e karşı bu nedenle savaştılar.

Başbakan iken Erdoğan’ın İsrail Başkanına ‘One münute’ (Bir dakika) diyerek yaptığı çıkış Türkiye halkı tarafından sevinçle karşılandı! Ama bugün, İsrail’le buzlar eritiliyor…

Bir diğer tartışmalı süreç de Rusya ile yaşandı. Rusya ile ‘iyi’ ilişkiler sürerken ‘uçak düşürme’ olayı sonrası ilişkiler sertleşti. Türkiye’nin siyasi yöneticilerinin Rusya hakkında söyledikleri de kayıtlarda. Rusya’nın ‘özür bekleyen’ açıklamalarına sert tepki gösterilmişti ama bugün ‘özür’ süreci başladı.

Siyaset gereği, anlaşmazlıklar yaşanabilir, devletlerarası eleştirilerde yapılabilir ama ‘geri dönüş’ süreçlerinin yolu kapatılmadan. Bizdeki ‘eleştiriler’ artık yeniden ilişki kurulmayacak anlayışı ile yapılıyor ve sonradan yüzümüz kızarıyor!

Şimdi bu çelişki konusunda yapılanların yanlışlığını kabul etmek ve buna göre davranmak önemli. Yani yanlışı kabul edip özür dilemek de ‘erdemli’ bir davranıştır. Ancak atılan yanlış adımları iç politika için kullanmanın sonucu budur. Yanlış hesap Bağdat’tan geri döner.

Şimdi kardeş Esad’ın düşman Esed; tarihtten bu yana ‘düşman olan’ Rusların, yeniden dost; her yapılan olumsuzlukta Yahudi parmağı arayanlar, Filistin halkının yanında olduğunu söyleyenler İsrail’le yapılan anlaşmaları açıklayabilmeliler. Siyaset, ‘Dün, dündür; bugün, bugündür’ anlayışı ile sürdürülmüyor.

******

İstanbul Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hazırlanan iftar programına katılmayanların isimlerinin belirlenmesini istemiş. Soruşturma açacakmış!

Böyle bir yazıyı yazma hakkını kendinde görebilen müdür, ‘gücünü’ kimden-kimlerden aldığı da belli. Davet etmek nasıl haksa, davete katılıp katılmamak da o kadar haktır. Ama anlayış ‘tekçi’ olunca işler değişiyor. Bu baskı tutar mı? Herkes bu soruyu kendine sorsun!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!