Rekolte=Fiyat mı?
Coşkun Özbucak

Rekolte=Fiyat mı?

Bu içerik 801 kez okundu.
Reklam

Fındık konusunda konuşmaya başlandığında hemen akla fiyat geliyor. Aslında fiyat bir sonuçtur. Fiyata gelene kadar tartışılması, yapılması gereken o kadar fındığı-tarımı ilgilendiren konu var ki…
Fındık fiyatındaki ‘baskılanma’ izlenen politikanın sonucu olduğu için, tartışmalar ister istenmez fiyata tosluyor. Fındık ürününün ve üreticisinin yarınını tartışma fırsatı bulamıyoruz.
Bir yanlış tartışma da ‘rekolte belirlemesi’nde yaşanıyor. Rekoltenin belirlenmesi önemli mutlaka. İç ve dış tüketim, fındıkla ilgili sanayicilerin planlamaları buna göre olacak. Rekolte fındık fiyatını belirleyen ana neden olamaz.
Üreticinin gideri, fındığın az olduğu yıl az; fındığın çok olduğu yıl çok mu oluyor da fiyatı belirlerken yalnızca rekoltenin belirleyici olmasına izin veriliyor. Bu da bilinçli bir politika. Üretici fındığın olup olmayacağını bilmediğinden harcamasını düzenli olarak yapar. Fındık olsa da olmasa, ilaç, gübre, bahçesini temizler, toplanması için işçi tutar, patoza verir. Yarı yarıya değişen ürün oranında harcamasında yüze 5-10 fark ancak olur. Yani her şart altında üretici bahçeye-ürüne hizmetini yapar.
Fındığın az, fiyatın yüksek olduğu dönemde üreticinin bir karı olmuyor ki. 1 ton fındığı olduğunda 15TL’ye sattığı fındığını, 500 kg. olduğunda 30TL’ye satsa ne olacak? Üretici karlı mı oluyor?
Fındık fiyatını belirleyen politika ürün az ya da çok olsa da büyük fark etmemeli. Yani fiyatı belirleyen bir sistem olmalı. Geçerli sistem var ama serbest piyasa kuralı buna izin vermiyor. Piyasayı ihracatçı ve çikolata devleri belirlediğinden hep üretici zararlı çıkıyor. Ferrero yetkilisi kendilerinin ‘suçlu’ gösterildiğinden dert yanarak ‘alıcı’ değil, ‘kullanıcı’ olduklarını iddia etmişti. Oysa gerçeği üretici iyi biliyor.
Bu yıl rekolte belirlemesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapıyor ve yapılan açıklamaya göre ürün çok az olacağı kesinleşti. Kimle görüşsem geçen yılın üçte bir kadar fındık olacağını söylüyorlar.
Fiyatı baskıladılar ve ortalama 8 TL dolayında sattı üretici. Fındık az olduğunda 15-18 TL olsa ne olacak ki, üreticinin harcaması aynı…
Kısaca vurgulamak gerekirse, fındık politikasında fiyat belirlemesinde geçerli olan masraf+geçim standardı+kar hakkı dikkate alınmadan belirlenecek fiyat belirlemesi üreticiyi memnun etmeyecektir.
Rekolte ve serbest piyasa kurallarına göre yapılan tartışma üretici açısından boşa zaman harcama olur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"