Doğal afet ve sel…
Coşkun Özbucak

Doğal afet ve sel…

Bu içerik 1824 kez okundu.
Reklam

‘Doğal afet’ kavramını kullanıyoruz çoğu zaman yaşanan felaketlere! ‘Doğal’ sözcüğü felaketin doğallığı için değil, insanın etkisi olmayan felaketlere verilen addır. Her sele ‘doğal’ diyemeyiz.
Sel felaketine, depreme ‘doğal felaket’ adı veriyoruz da bu doğallığa karşın alınması gereken önlemleri insanlar alacaktır. Alıyor muyuz?
Gürgentepe’de, Ulubey’de, Çatalpınar’da sel oldu ama Perşembe ve Fatsa’da yaşananlar yanında önemi yok gibi. Meteorolojinin 10 gün boyunca sel tehlikesinin olduğunu söylemesine karşın, sorumluluk altında olan Belediye ve Valilik ne kadar önlem aldı? Can kaybının yanında maddi zararlar da yaşandı.
Bahçelerde yaşanan heyelanlara doğal diyebiliriz de yolların uçması, derelerin taşmasına doğal diyebilir miyiz? Dere yataklarının darlaştırılarak duvar içine alınması, ‘küçük’ derelerin kanal içine sıkıştırılması; yol yapılırken küçük su akarları olan derelerin dikkate alınmaması, yine yol yapılırken çıkan toprak ve taşların heyelan yapacak şekilde dere yataklarına bırakılması gibi nedenler doğal afetin etkisini büyütüyor.
Ya; HES, taş ocakları, maden çalışmaları nedeniyle ormanların, tarım arazilerin yok edilmesi, dağların oyulması sonucu olanlara ne demeli. Doğaya yapılan saldırıların toplamı ‘doğal felaketin’ boyutunu büyütüyor.
Şimdi önlemlere bakalım! On gün içinde böyle bir felaketin yaşanabileceği meteoroloji tarafından bildirilmişti. Alınan önlemler nedir? Su kesintisi ya da kirlenmesine karşı nasıl bir önlem alındı? Yiyecek dağıtımı yapıldı mı? Ya çadır, giyecek önlemi… Kurtarma çalışmaları bakımından havadan destek önlemi alındı mı? Böyle bir felaket sonucu; köprülerin yıkılacağını, yolların kapanacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.
‘Felaket’ içindeyken yeni önlemlerin alınacağı söylenir ama nedense felaketten birkaç gün sonra her şey unutulur!
Şu an yaşanan acıları hissedebiliyor muyuz? Canını, malını kaybedenler var. Ocağına ateş düşenlerin acısına ortak olabiliyor muyuz? Yetkililer her zaman olduğu gibi ‘mağduriyetler giderilecek, zararlar karşılanacak, önlemler alınacak’ diye açıklama yapmaya başladılar. Zararların karşılanması için zorluklar çıkarılacak mutlaka. Ama asıl vurgu olan ‘önlemler alınacak’ sözü havada kalıyor. Perşembe daha önce de böyle bir felaket yaşadı.Yeni felaketler yaşanıyor, canlar, mallar yok oluyor.
Canlarını kaybedenlere sabırlar dilerken, mal kaybı olan ya da olmayanlara da geçmiş olsun diyorum.
Böyle bir acıyı yeniden yaşamamak dileğiyle…
********
Altınordu ilçesi Fidangör girişi ile iskele arasında karayolunun iki şerit arası demir ‘duvarla’ kapatıldı. ‘Komik’ görünüm dikkat çekiyor. Karşıdan karşıya geçme yollarının bulunduğu geçitlerin önü bu demir ‘duvarla’ kapatılmış. Karşıdan karşıya geçilmeyen bir sahilimiz oldu. Geçmek isteyen ‘biraz’ yürüsün ne olacak ki! Bu da Ordu’nun komik yüzü!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!