Bu nasıl köprü?
Coşkun Özbucak

Bu nasıl köprü?

Bu içerik 2816 kez okundu.
Reklam

1

İki köprü yan yana. Biri 1938 yılında yapılmış, diğeri de yeni… Karşılaştırdığımızda mantık ve değerlendirme gücü gün geçtikçe geri mi gidiyor diye insanı kuşkulandıran manzara…

Sel olmasaydı belki de fark edemeyecektik. Efirli Cezaevi yanında Akçaova Deresi’nin üzerinde bulunan iki köprü sel nedeniyle ‘cankurtaran’ oldu. Biri 1938 yılında (Almanlar yaptı deniyor) yapılan köprü. Tek aracın geçebilmesine olanak tanıyor ama hala onurlu duruşunu sergiliyor. Biraz yıpranmış ama yıpratanlar taş ocaklarına tonlarca ağırlığıyla gidip gelen kamyonlar olmuş. Belki fark edildiği için hemen yüz metre üst tarafta yan başına yeni bir köprü yapmışlar!

Yeni diyorum. Betonu, demiri ile yeni ama teknik olarak 1938 yılında yapılan köprüden ‘eski’ olduğu çok belli! Köprünün yükselliği yok gibi. Hatta yaşanan selde derenin suyu köprünün üzerinden akmış. Yani köprü su altında kalmış! Bu yeni yapılan ‘eski’ köprünün ikinci fıkralık yönü ise karaya çıkış bölümünün yoldan aşağıda olması. Sizler hiç köprüden yola çıkışın rampa biçiminde olduğunu gördünüz mü? Görmediyseniz bu köprüyü görebilirsiniz.

Bu köprünün yapılma biçimine göre yol aşağıya alınmalı. O zaman da dere yatağına yakın duruma geliyor. Köprü teslim alındı mı bilmiyorum ama köprü tehlikeyi davet ediyor.

2

İkinci dikkat çeken durum da ‘küçük’ derelerin küçük borularla ‘denetim’ altına alınacağı yanılgısının ortaya çıkması. Dereye bakmaya gittiğimde bir arkadaş yolların durumuna da bakalım, dedi. Gittik. Neler gördük. Birini aktarayım. Fotoğrafta görüldüğü gibi. Küçük derelerin suları borularla yer altından geçişi sağlanmış ama bunlar yapılırken sanırım ‘yaz ayı’ suları hesaplanarak yapılmış. Yağmur fazla yağarsa sel olur, bu borular yetersiz kalır diye düşünülmemiş. Ancak, doğal yaşam affetmiyor. Borular yetersiz kalmış, patlamış; ardından da yoları önüne katıp söküp atmış!

Sel bir afettir ama yanlış hesap ‘afeti’ felaket haline getiriyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!