“Dün başka, bugün başka, yarın başka…”
Coşkun Özbucak

“Dün başka, bugün başka, yarın başka…”

Bu içerik 2390 kez okundu.
Reklam

Ordu Altınordu ilçesi sahil dolgusu hakkında burada değerlendirmelerde bulunmuştum. Sahil dolgusunun ‘yasal olmayan’ bir biçimde yapıldığını iddia edenlerin (dava devam ediyor) açıklamaları ve mücadeleleri de gazetelerde yer aldı.
Tartışmalar birbirine karışmıştı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 1983 yılı imar planına göre yapıldığını söylerken, karşı çıkanlar 1983 yılından sonra iki kez imar planı yapıldığı için eskinin geçerliliğinin olmadığını iddia etti. Bugün 1960 ya da 1924 Anayasası’na göre davranılmayacağı gibi. Bu konuda dava sürüyor ama dolgu da bitti!
Tartışmalar, davalar sürerken yeni bir proje ortaya çıktı. Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün sitesinde dolgu alanında “Fuar, piknik, eğlence alanı amaçlı imar planı teklifi” projesi yayımlandı. İnceleme süresi de 1 Ağustos 2016 tarihinde bitiyor.
Proje, liman ve yeni dolgu alanını kapsıyor. Sahil düzenlemesine özellikle de iskele bölgesinin halkın kullanabileceği konuma getirilmesine kimse karşı çıkmaz. Ancak yapılacak işin boyutu tartışılmalıdır. Deniz doldurulup insanların denize ulaşımı engellendikten sonra yapılan ‘güzellikler’ eziyet oluşturur.
Projede liman ve yeni dolgu alanı birlikte ele alındığında yeni kuşkular oluşuyor. Sahil dolgusu yapılırken çeşitli büfe ve grup planlamalarının olduğu söylenmişti. Tepkiler büyüyünce dolgu alanına yürüyüş ve bisiklet yolu yapılacak dendi. (Devamı olmayan bir yola nasıl bisiklet yolu yapılır, tartışılır!) Şimdi ise ‘fuar, piknik, eğlence alanı’ planlamasından söz ediliyor. Yani, her gün değişen bir planla karşılaşıyoruz.
Müdürlüğün sitesinde aşağıdaki bilgilerden başkası yok. Yani ‘projenin kendisi’ yok. Projenin bütünü de bulunacak mutlaka, incelendiğinde daha ayrıntılı tartışabileceğiz. Ancak dikkat çeken durum şu: Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı dolgu alanına yürüyüş ve bisiklet yolu yapacağını söylemişti son olarak. Şimdi, bu proje ile dolgu alanı büyütülürse ya da dolgu alanı başka amaçlar için kullanılırsa ne olacak? Göreceğiz…
“FUAR, PİKNİK, EĞLENCE ALANI AMAÇLI İMAR PLANI TEKLİFİ
01.07.2016
Bakanlığımız Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün 01/07/2016 tarihli ve 57402334-305.04.01-E.11114 sayılı yazısında belirtildiği üzere, Ordu İli, Altınordu İlçesi sınırları içerisinde ve mülga İmar ve İskan Bakanlığınca 03/06/1983 tarihinde onaylanmış imar planında “Liman” kullanımında yer alan Taşbaşı Mahallesi, 64 ada 8 ve 9 nolu parseller ve tescil dışı alanda ve mevcut dolgu alanı üzerinde yapılacak “Fuar, Piknik, Eğlence Alanı” için hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi 3621 sayılı Kıyı Kanununun 7. Maddesi ile birlikte 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 7. maddesinin (j) bendi uyarınca resen onaylanmıştır.
Onaylı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği paftaları ile plan değişikliği açıklama raporları, 3194 sayılı İmar Kanununun 8. maddesi uyarınca 01/07/2016-01/08/2016 tarihleri arasında eş zamanlı olarak 1 ay süreyle internet sayfamızda ilan edilmek ve Müdürlüğümüz ilan panosunda asılmak suretiyle halkımıza duyurulur.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!