Suriyeliler başımıza bela mı?
Coşkun Özbucak

Suriyeliler başımıza bela mı?

Bu içerik 2572 kez okundu.
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Suriyelileri vatandaşlığa geçireceğiz.’ sözü üzerinden Suriyeliler hedefe konuldu. Neredeyse ülkenin ekonomik ve siyasi olarak çıkmaza girmesinin tek sorumlusu savaştan mağdur olup kaçan Suriyeliler…
Bu tartışmada birinci yanlış, Türkiye doğudan gelenleri mülteci kabul etmiyor. Yasalara göre Batıdan gelenler mülteci olarak kabul ediliyor. Doğudan gelenler ‘göçmen’ konumunda oluyor. Göçmenlerin ‘vatandaşlığa’ alınma şansı yok. Bu konuda yasa değişikliği yapılması gerekir. Ayrıca toplu vatandaşlık zor bir olay.
Türkiye’de bulunan Suriyeliler (Iraklılar…) savaş nedeniyle topraklarını terk ettiler. Yapılması gerekenler varken, gereksiz tartışmalar ‘kavgalara-çatışmalara da’ neden oluyor.
Önce yanlış olan, savaş politikalarına son verilmesi için hepimize görev düşüyor. Ortadoğu’daki kan gölü kurutulmalı. Özellikle Suriye üzerindeki kışkırtıcı, düşmanlaştırıcı politikaya karşı mücadele edilmeli. Savaş bitmeli ki, Suriyeliler vatanlarına dönebilsinler. Birinci iş bu!
Savaşı çıkaranlar, Suriyelileri kullanarak Türkiye’yi ucuz işçi pazarı haline getirmek istiyorlar. Yani Çinleştirme politikası devam ediyor. Bu nedenle kendi işçilerimizin gözünde ‘tehdit’ olarak yerli-yabancı işçi düşmanlığı körükleniyor. Bu oyuna gelmemeliyiz.
Diğer bir konu ise, Suriyeliler nereye gitmek istiyorsa ( hangi ülke ise) oraya gidebilmeli. Orada ister kalır, isterse savaş bittikten sonra geri döner. Bugün Suriyelilerin talepleri ile iktidarın talepleri birbirine uygun değil. Suriyeliler üzerinden iç politikayı kendilerine göre düzenlenmek isterlerken ‘düşmanlaştırmaya’ neden oluyorlar.
Ordu’da da sokaklarda dilenen ve dilenmeyen Suriyelileri, Iraklıları görüyoruz. Bu insanların normal yaşama uyum sağlamaları için devlete (yerel yöneticilere) görevler düşüyor. İnsanların dilenci konumuna düşürülmesi kabul edilemez.
Suriyeliler üzerinden başka politikalar da yürütülüyor. Kürtlerin yoğun olduğu yerlere Arapları, Alevilerin yoğun olduğu yerlere de Sünnileri yerleştirerek ‘çatışmalı ortam’ yaratılıyor.
Türkiye’de Suriyeliler üzerinden politik beklentisi olanlar olabilir. Burada Suriyelileri ‘düşman’ olarak görmek yerine; Türkiye’yi ve Ortadoğu’yu bu duruma getiren politikalara karşı ses çıkartılmalı. Savaş nedeniyle vatanlarından göç etmek zorunda kalanları ‘günah keçisi’ olarak görmek ne kadar doğru?
Ortadoğu politikasında işler o kadar karıştı ki, tartışmayı bile ‘düşmanlaştırarak’ yapıyoruz. Sorun çözücü düşünceler geliştirmek bile ‘suç’ oldu. Sosyal paylaşım sitelerinde yazılanlar içinde o kadar abartılı senaryolar var ki, şaşmamak elde değil.
Görüşler farklı olabilir, tartışalım, yeni düşünceler ışığında çözüme varalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor