Perşembe’deki meydan saati!
Coşkun Özbucak

Perşembe’deki meydan saati!

Bu içerik 1180 kez okundu.
Reklam

coşkun
Şehirlerde (eskiden belirleyiciydi) meydanlara saat olması gelenekleşiyor. Artık kimse meydandaki saatlere bakarak zamanı öğrenmiyor ama görsellik açısından da bir renk katıyor saatli kuleler.
Meydan saati Perşembe’de iki yere yerleştirildi. Birinin yeri tartışmalı. Meydan çeşmesinin yıkılıp yerine saat kulesi dikmek de bir planlama ama eski çeşmelerin varlığı ‘yeni’ saat kulelerden daha anlamlı olsa gerek. Yöneticiler öyle karar vermiş! Çeşmenin yok edilerek saat kulesi yapılması tartışılmalıydı. Aslında eski çeşmenin yıkılarak saat kulesi yapmayı kimse istemezdi diye düşünüyorum. Saat kulesini çeşmeyi yıkmadan yapamazlar mıydı?
Perşembe’de yapılan saat kulelerinin estetik yapısı da tartışılır ama tartışmıyorum. Zevkler ve renkler tartışılmaz…
Saatlerde dikkatimi çeken bir özellik var. Birincisi, saatte günlük yaşamda kullandığımız rakamlar yer alsaydı daha iyi olurdu. Tercih, Roma rakamlarının kullanılması yönünde olmuş. İşte tartışılması gereken ‘çelişki’ bu nedenle sırıtıyor. Saatte bulunan bir adet rakam dışında tümü doğru ama Roma rakamı ile IV biçiminde yazılan 4 rakamı saatte IIII biçiminde yer almış! Bu yanlış gözden kaçmaz! Ya da bilerek yapılan bir tercih!
IV yerine IIII işaretini Perşembe’de Rabia işareti olarak değerlendirenler de var. Yanılıyor olabilirler ama IIII de dikkat çekiyor. Eğer Rabia işareti ise politikayı çok basite almak olarak değerlendiriyorum. Bu kadar mı basitleşir propaganda! Eğer bu niyetle yapıldıysa Mısır’la ilişkiler düzeldiğinde Rabia işareti kullanılmayacak mı? Saatteki IIII işareti IV olarak değiştirilecek mi?
Bu kadar küçük hata bu kadar büyütülür mü diyenler de olabilir. Herkesin gözü önündeki hata özelliklere öğrencilere yanlış örnek olur. Bu konuda Adliye’nin ek binasının önündeki yazım yanlışı için Ordu Barosu Başkanı Sayın İlhan Kurt düzeltilmesi için basın açıklaması yapmıştı. Ek binanın önündeki yazı düzeltildi mi bilmiyorum. Belki saatteki yanlış düzeltilir

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ