Fındık fiyatı artacakmış!
Coşkun Özbucak

Fındık fiyatı artacakmış!

Bu içerik 1575 kez okundu.
Reklam

İlk kez tek elden tartışmasız bir fındık rekolte açıklaması yapıldı. 468 bin ton! Bu küsurlu sayıyı nasıl belirliyorlar anlamış değilim. 460-470 denemez mi? Bunu geçtik…

Rekoltenin açıklananın da altında olacağı kesin. Bunları tartışmaya gerek yok. Rekolte düşük olduğu için fındık fiyatları yükselecekmiş! Şu an 8 TL altında olan fındık Eylül ayında 16 TL olsa ne olacak ki, üreticinin cebine fazladan giren bir para mı olmuş oluyor? İşin bahanesi bu. Bu yıl 15 TL olması gereken fiyat, fındık az olduğu sezonda 15TL olacak. Buna da fiyat artışı denecek! Üreticinin gözünü boyamanın bir biçimi de bu.

Geçen yıla göre 1/3 oranında fındık olacağını söylüyor üretici. Üreticinin gözlemine göre, açıklanan rekolte de çok yüksek. Bundan sonra görülecek zararlar hesaplanmadı.

Fındık piyasasını belirleyenler gündemi fındığın rekoltesi üzerinden geçiştirmeye çalışıyorlar. Fındığın üretiminden pazarlamasına kadar tüm aşamalarıyla birlikte nasıl bir fındık politikasının olması gerektiğini tartışan yok. (Bilinçli olarak tartıştırılmıyor) Çünkü pazarlama ve tüketim aşaması örgütlü olan ihracatçılar tarafından en iyi şekilde gerçekleştiriliyor. Üretim aşamasında örgütsüz olan (birlik ve dayanışama içinde olamayan) üreticinin yerine de üretim aşamasında ihracatçı yerli ve yabancı tekeller belirleyici olunca sonuç değişmiyor. Fındık az da olsa fiyatı belirleyen ihracatçılar oluyor. Bu tabloda hükümet ya seyirci oluyor ya da yeni yasalarla ihracatçının elini güçlendiriyor. Bize de gevezelik düşüyor!

Sürekli acil olan bir gerçeği yineliyorum. Fındığın üretim bölümünde emek harcayan üreticiler birlik ve dayanışma geleneğine sahip olmalılar. Dağınık, umutsuz olmak ve bireysel çıkarı öne çıkarmak aslında üreticinin kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına geliyor. Bu zamana kadar böyle oldu… Bundan sonra da böyle mi olacak, süreç gösterecek.

“Ağlamayan bebeğe meme vermezler” sözündeki ‘ağlama’ sözcüğünü ‘ses çıkarma’ olarak ele almak doğru olur. Üreticiler birlikte aynı sesi çıkarırsa çıkarlarını koruyabilirler. Yoksa benim gibi gevezelik yapmaktan başka bir iş yapmamış olurlar!

Yeni sezon yaklaştı. Sızlanmayı bırakıp gevezelikle günler yok edilmemeli. Üretici, Ağustos böceğinin ‘tembelliğini’ üzerinden atmadığı sürece her yıl aynısı olur. Yani emeğinin ve ürününün üzerinden birileri zenginleşirken, kendisi yoksullaşmaya, topraklarından kopmaya başlar.

Yarının nasıl olacağını bugün yaptıklarımız belirliyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!