Darbe bahar getirmez
Coşkun Özbucak

Darbe bahar getirmez

Bu içerik 2829 kez okundu.
Reklam

Türkiye şokta! Kimine göre darbe girişimi, kimine göre darbe iddiası ama ortada bir tehlikeli ortamın olduğu gerçek.

Öncelikle ‘darbenin’ bahar getirmeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Ordudan umut beklemek kadar yanlış bir politika yoktur. Askeriyenin ülke yönetiminde söz sahibi olduğu dönemleri çok yaşadık. Bu dönemlerde yaşananların tanıkları da az değil şu an. Darbelere, girişimlerine yönelik tepki en doğal olanı.

Bu darbe, başka idi. Canlı yayında (dizi izler gibi) darbe girişimimi (iddiasını) izledik. Türkiye böyle bir darbeyi ilk kez yaşadı. Yani başarısız olunacağı bilinen bir yöntem ve sayı ile darbe nasıl yapılacak?

“Darbeye hayır, çözüm demokratik, laik Türkiye” talebi daha da önem kazandı. Gündem o kadar yoğun ki, bu ‘girişimi’ gündemlerin yoğunluğu içinde değerlendirmek gerekiyor. Rusya, İsrail ilişkilerinin yenilenmesi; sırada Mısır ve Suriye’nin olması, Suriyelilere vatandaşlık hakkı tartışmasının önemli gündem yapılması, Mardin, Diyarbakır, Tunceli, Urfa, Hakkari gibi illerde yaşanan ‘iç savaş’ ortamı, ekonomik sıkıntılar, Meclis’te bekleyen yeni yasalar, yargıda yapılan kitlesel atamalar, dokunulmazlıkların kaldırılması, MHP içinde var olan çatlak, Başkanlık sistemi, muhalefetin dağınıklığı vb. dikkate alınmadan ‘darbe girişimini’ değerlendirmek eksik olur. Bu girişimin Türkiye halkına bir yararı yok da kimlere yararı olacağı tartışılması gereken bir soru işareti olarak duruyor.

Türkiye’de ne darbeye, ne de Başkanlık sistemine gereksinim var. Demokratik kanalların geliştirildiği, gerçek laiklik temelinde inanç özgürlüğünün, kimlik hakların güvenceye alındığı bir sistem acil gereksinim olarak gündemde hala duruyor.

Bu yazıyı Pazartesi günü okurken yeni gelişmeler de olacaktır mutlaka, bilinmeyenlerin bir bölümü de ortaya çıkacak. Belki o zaman daha iyi değerlendirmeler yapılabilecek ama yine vurgulamak gerekir ki, darbeler bahar getirmez! Ancak bir gerçek var ki, birlikte olanların yollarını ayırdıktan sonra yaşanan çelişkilerin yeni bir adımını yaşıyoruz.

Türkiye’de yine bir ilk yaşandı. Her yerde gece selalar okundu, camilerden halk ‘sokağa’ çağrıldı! Emre uyan erler linç ediyor…

Şimdi ne olacak? Güçler dengesi… Televizyonlarda tartışmalar sanki tek elden yürütülüyor, halk ‘ikna’ edilmeye çalışılıyor. Güçler dengesi yarını belirleyecek…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!