Artık bahane aranmamalı…
Coşkun Özbucak

Artık bahane aranmamalı…

Bu içerik 2404 kez okundu.
Reklam

İktidardaki iç çelişkilerin dışa vurumu biçiminde gelişen darbe girişimi engellendi. Darbenin her biçimine karşı çıkmak herkesin görevi. Ancak olanlar-bitenler karşısında demokrasi, eşitlik, kardeşlik; hak ve özgürlük diyenlerin de yapması gerekenler var. Yani herkes taşın altına elini sokabilmeli… Yan yana gelmemek için bahane aramaya gerek yok.
İnsanların beklentileri farklı farklı. Fakat yine de ‘ortak’ beklentileri bulmak zor da değil. Algılamamız, zevklerimiz farklıysa beklentilerimizdeki farklılıklar da o kadar doğaldır. Kendi beklentimizin başkasının da beklentisi olması için zorlayamayız.
Kişisel beklentiler yanında ‘toplumsal beklentilerde’ de farklılıkların olduğunu çoğu zaman kabul edemiyoruz. Dayatmacılığımız, toplumsal değerlendirmelerde de devam ediyor. ‘En iyi ben bilirim. Benim doğrularım tartışılmaz.’ Anlayışı az-çok her kesimde var. Farklılıklarımızın olması nedeniyle ayrı ayrı olduğumuzun bilincine varamıyoruz. Yan yana gelip bir iş yapmaya kalktığımızda hemen ‘farklılıklar’ öne çıkarılıyor. Oysa bunu ısrarla göze sokmaya gerek yok ki, ayrıyız çünkü farklılıklarımız var!
Yan yana gelebilmenin birinci koşulu, farklılıkları kabul etmektir. Zor olan bu olduğu için yan yana gelebilmek için zor olan bu eşiği aşmada sıkıntılar yaşıyoruz. Bu zorluğu aşsak göreceğiz ki, ‘ortak noktalarımız da’ çok fazla!
Bütün iş ‘ortak noktaları’ görebilmek. Farklılıkları tartışmaktan (öne çıkarmaktan) ortak noktaları önemsizleştirmişiz. Oysa ‘ortak noktalar’ o kadar çok ki, yan yana gelmemizin gerekçeleri çok önemli. Yan yana geliş konusunda bireysel sorunlardan toplumsal sorunların tümünde zorlukları yaşıyoruz.
Türkiye’de ‘Demokrasi Cephesi’ tartışmaları başka biçimleriyle yeniden başladı. Bu tartışmalar hakkında ‘değerlendirmeler’.’yorumlar’ okuyorum ama okuduklarım beni şaşırtıyor. Hala ‘inatla’ farklılıklar kaşınıyor. Neymiş, daha önce şu yapılmış, şunlar söylenmiş… İddialar doğru da olsa bugün ve yarınla ilgili değerlendirmeler nedir, bu konu önemsizleştiriliyor. Yani yan yana gelmemek için ‘bahane’ üretiyorlar.
Bir araya gelip ‘ortak’ iş yapmak isteyenlerden geçmişte ‘çelişkiler’ yaşayanlar olmuştur. Bu doğaldır. Bir araya gelenler ‘varlığını’ ve ‘kendi programını’ rafa kaldırmıyor ki, yan yana geliş kötü olsun. Farklılıklar dışında ortak noktalarda yan yana gelebilmek neden zor olsun!
‘Demokrasi Cephesi’ için yan yana gelmek isteyenlerin siyasi, örgütsel geçmişleri on yılları kapsıyor. Eğer yan yana gelirken geçmişle ilgili ‘çelişkiler’ aramak amaç haline gelirse ortak noktalar bulunamaz.
Bahane üretmeye gerek yok. Ya; demokrasi, eşitlik; hak ve özgürlükler için yan yana geleceğiz ya da kendi kendimizi kandırıp olumsuzlukların devamına çanak tutacağız. Darbeye de Başkanlık sistemine de karşı durmak için başka seçenek yok!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!