“En Uzak Mesafe”
Coşkun Özbucak

“En Uzak Mesafe”

Bu içerik 2856 kez okundu.
Reklam

“en uzak mesafe

ne Afrika’dır,

ne Çin,

ne Hindistan,

ne Seyyaredir,

ne yıldızlar geceleri ışıldayan…

en uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir

birbirini anlamayan.

Can Yücel

En uzak mesafe neresidir? Uzayın derinlikleri desek de bilimsel çalışmalar o kadar gelişti ki, ulaşılıyor artık! Dünya’nın bir ucu desek de olmuyor. Ulaşıyoruz bir biçimiyle… Can Yücel ne güzel belirtiyor en uzak mesafeyi! Birbirini anlamayan kafaların en uzak mesafe olduğunu…

Günümüzün dünyası da böyle değil mi? Kafalar birbirine o kadar uzak ki, anlaşabilene helal olsun.

Sokakta, işyerinde, o köşede, bu köşede konuşanların birbirini anlamadıkları- anlamak istemedikleri o kadar net belli oluyor ki, dinleme yok; aynı anda konuşuyorlar… Bunun en net örneği, televizyon programlarındaki tartışmalar. Bir kişi derdini anlatamadan karşı tarafın müdahalesi konuyu başka tarafa yöneltiyor. Konu, konu içine giriyor… Her konuşmacı ana konuyu istediği tarafa çekiyor… Amaç birbirini ‘alt etmek’ olduğu için anlamama üzerinden tartışmak en kolayı oluyor.

Siyaset alanında bu daha fazla yaşanıyor. Liderlerin konuşmaları ‘mahalle kavgası’ formatında devam ediyor. Hakaret ve en sert konuşma ‘puan’ topluyor! ‘Birbirini anlamayan’ diyor Can Yücel. Buna bir de ‘anlamak istemeyenleri’ eklemek gerekiyor. Günümüzde öne çıkan ‘birbirini anlamak istemeyen’ anlayışlar!

‘Birbirini anlamayanlar’, ‘anlamak istemeyenler’ aslında duygusal kopuş yaşadıkları için yan yana dursalar da birbirine en uzak mesafede olurlar. Duygusal kopuş yaşandığında gözler, yürekler kararır; göremez olur. Birbirini anlamayanlarda yaşanan da budur.

Amerika kıtasındaki insanlarla, Afrika’dakilerle… okyanuslardaki bir adacıkta yaşayanlarla kucaklaşabiliyoruz. Ama aynı toprağı paylaştığımız, aynı havayı soluduğumuz insanlarla kucaklaşmayı başarabiliyor muyuz? Amerika kıtasındaki, okyanusta bir adacıktaki insanlar yakın olurken ‘komşumuza’ neden oluşamıyoruz?

Can Yücel’in vurguladığı uzaklığı yok edebiliriz; karşı taraftan bakabilmeyi başarabilirsek…

Zor değil, kafalardaki mesafeyi kapatmak! Önemli olan, anlamayı becerebilmek; anlamak için emek harcayabilmek…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!