Ünye halkı tepkili
Coşkun Özbucak

Ünye halkı tepkili

Bu içerik 640 kez okundu.
Reklam

     Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Çamlık ve sahil için projesi var. Bu proje aslında Enver Yılmaz dönemine ait. Yeni dönemde Hilmi Güler kendi projeleri olarak dillendirse de belki yüzde doksanı Enver Yılmaz dönemine ait projeler.

         Ünye’de ne yapılıyor? Çamlık yap-işlet-devret yöntemi ile özel işletmeye veriliyor. Ünye ve çevre ilçelerin en önemli dinlenme alanında betonlaşma olacak. Bu proje Enver Yılmaz döneminde de yapılmak istenmiş ancak Ünye halkı (ayrım gözetmeden) tepki göstermişti ve Enver Yılmaz projeden vaz geçtiğini açıklamıştı. Ordu Çevre Derneği yöneticileri olarak oradaydık. Şimdi aynı proje gündemde. Bir de sahilde kumsalı daraltarak “Bisiklet yolu” yapılıyor. Halk, buna da karşı. Bisiklet yolu var olan yere de yapılabilir, deniyor.

         Bir proje yapılırken neden tartışılmıyor? Ben yaptım oldu, anlayışı devam ediyor. İlde, ilçede partiler, sendikalar, odalar, gazeteciler var. Neden bunlarla bir araya gelip projeler değerlendirilmiyor? Bu, hastalık haline geldi. Ünye’de de Ordu’da da söz de kent konseyleri var. Başkanlar ve danışmanları kendilerini “en akıllı-bilge” insan olarak mı görüyorlar acaba?

         Ünye’de halk tepkili. Çamlık’ta betonlaşmaya, özelleştirmeye karşı. Kumsalın daraltılarak bisiklet yolu yapılmasını da istemiyorlar. Burada istenmeyenin bisiklet yolunun değil, kumsalın daraltılmasına karşı olduklarını belirteyim.

         Bir “grup” oluşturuldu ve Ünye’deki parti, sendika, oda, dernek ayrımı yapmadan dolaşıyorlar. Sosyal paylaşımlarla seslerin duyurmaya çalışıyorlar. Gruplarında ben varım ve çalışmalarını yakından takip edebiliyorum. Görüş alışverişlerle birbirimizin önerilerini zenginleştiriyoruz.

         Şimdi bir dilekçe kampanyası var. Ordu Çevre Derneği olarak yapılan çalışmalarla ilgili 4952 sayılı bilgi edinme yasası kapsamında sorularımızı OBB’ye sorduk.  Şimdi Ünye’de de dilekçe gönderilmeye başlandı. Sorunun çözümü dilekçe değil ancak hukuksal süreci başlatmak için dilekçe- bilgi edinme- gerekli.

         Ünye’de neler yapılabileceği tartışılıyor. Görüşmeler, ziyaretler devam ediyor. Anlaşılan o ki, Ünyeliler sessiz kalmayacak. Olması gereken de bu. Bunlar olurken OBB yetkililerinden biri de         Ünye halkı neden “hayır” diyor diye sormak aklına gelmiyor. Ünye Kent Konseyine tüm partiler, sendikalar, dernekler, odalar, muhtarlar, ilgilenen herkesi çağırıp bir toplantı düzenlenemez mi? Bu acele nedir?

         Halk hizmet istiyor, ancak hizmetler Başkan ve yanındakilerin dedikleriyle olmaz. Önce halk ne istiyor, gereksinimi nedir, sormak gerekmez mi?

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!