Bulanık hava…
Coşkun Özbucak

Bulanık hava…

Bu içerik 2370 kez okundu.
Reklam

‘Darbe girişimi’ engellendi. İyi de oldu. Darbenin hazırlanması, ilişkiler ve sonuçta avantajlı çıkanlar konusunda çeşitli tartışmalar yapılıyor. Bu konuda daha çok tartışmalar, değerlendirmeler yapılacak. Yarın yeni belgeler, ilişkiler ortaya çıkarılacak. Bunlar her darbe ya da girişimi sonrası olan durum…
Hava karardı – açtı ama bulanıklık devam ediyor. Hükümet, muhalefet, kitle örgütleri dışında da çeşitli açıklamalar yapılıyor. Bu açıklamalar ‘ortamın kaosa açık’ olduğunu gösteriyor. Bu bulanıklıkta kimin eli kimin cebinde; kimin haklı kimin haksız olduğu; kimin ne dediği ya da demek istediğinin hiçbir önemi olmuyor. Bir bakmışsınız ‘ilgisiz’ biri ‘suçlu; suçlu olan da ‘masum’ olabiliyor. Dikkat etmek, ayrımı iyi yapmak gerekiyor.
Önceki yazılarımda da altını çizerek vurguladım. Darbenin iyisi yoktur. Her şeyden önce darbeye karşı çıkmak, demokratlığın, insan hakları savunuculuğun birinci koşulu. Darbenin nedenleri ve sonuçları konusunda farklı değerlendirmelerde bulunabiliriz; bu, normal bir durum.
Bulanık hava dedim ya. Bu bulanık havada açılan soruşturmalarda ‘masum’, ‘hiçbir şeyden haberi olmayan’ insanların da cezalandırılması olabilir. Dikkat etmeli. Özellikle 1978-80 arası; namus, kan davası, arazi kavgası nedeniyle neredeyse ölümler olmuyordu. Çünkü o dönemin özelliğine göre isteyen istediğini ‘düşman’ diyerek satabiliyordu. Küçük bir sorun, siyasi neden yapılıyordu. Ölümlerin çoğunun böyle gerçekleştiğini iddia ediyorum. Çünkü12 Eylül 1980 Askeri Darbesinden belli dönem sonra birdenbire gazetelerde namus, kan davası, toprak sorunları nedeniyle öldürme-ölme haberleri yoğunlaşmaya başladı. Şimdi de aynı durumu yaşamamak gerekir. Birilerinin ‘hedef göstermesiyle’ torbaya atılan olmamalı.
‘Dost’, ‘düşman’ birbirine karıştı. Dün, dost olan düşman; düşman olan dost olabiliyor. Dost iken konuşulanlar yarın düşman olunduğunda ‘delil’ olarak kullanılabiliyor. İlişkilerde ‘güvensizlik’ egemen olmaya başladı. Bu kuşku, yarının inşası bakımından sakıncalı bir temel oluşturuyor. ‘Güvensizlik’ duygusunun yok edilmediği-edilemediği tüm ilişkilerin süresi kısa olur. Bugün yaşadığımız da bu.
Böyle bir ortam Türkiye’yi karanlığa götürür. Geleceğin güvenilir olması için demokratik ortamın inşası birinci koşul!
*****
Yazımı bitirdim, gece geç saatlerde OHAL ilan edildiğinin açıklaması yapıldı!

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!