FINDIĞIN DOYURAMADIĞI AZINLIK
Ekrem Karadağ

FINDIĞIN DOYURAMADIĞI AZINLIK

Bu içerik 2509 kez okundu.
Reklam

                                                   

                           

Geçmiş yıllarda Ağustos (fındık) ayına erkek ayı olarak söz edilirdi. Süregelen zaman içerisinde hem siyasetçiler hem de ticari oyunlar sonucunda fındık ayında eskisi gibi üreticinin erkekliği kalmamıştır. Koskoca Türkiye yabancı fındıkçı şirketinin oyuncağı olmuştur.

Adına en çok türkü yakılan ürün fındıktır, milli ekonomiye en fazla dolar kazandıran, üzerinde en çok oyun sergilenen, ancak bir avuç fındık ihracatçısı ile yabancı fındıkçı bir şirketini doyuramayandır.

Her yıl olduğu gibi bu yılda oyun başlamış, ülkeyi millet adına yönetenler ise seyircidir. Rekolte 700 bin ton, yok 650 bin ton bunlar masaldır. Dünya fındığını % 75 kadarı memleketimizde üretilmektedir. Sanayi kesiminde üretim yarışı sınır tanımazken, tarımsal alanda üretilen ürünleri pazarlayamamak siyasetçilerin ayıbı ve utancıdır.

Ülkeyi yönetenler ne yazık ki fındık üzerinde oynananları sadece seyretmektedir, ya da FETÖ nün parmağı var masallarıyla çiftçi uyutulmak istenilmektedir. Fındık taban fiyatı Temmuz 15 itibariyle açıklanmalıdır. Bu uğurda mücadele eden milletvekili partisinden ihraç edilmek üzere parti disiplin kuruluna sevk edilmiştir.

Tarım Bakanı Ordu’ya geliyor, kimlerle görüştüğü belli değil, birileri Tarım bakanının fındık üreticileri ile görüşmesi gerektiği hatırlatmalıdır.

Size halisane fikrimi söyleyeyim mi?

Fındık fiyatını ihracatçılar,  ticaret borsası, yabancı firma, Tarım Bakanı ve Cumhurbaşkanı belirleyemez… Nasıl ki; elektrik, telefon, su, doğalgaz, otomobil ve her türlü sanayi ve teknoloji malzemelerini üreten ve satışlarını yapanlar belirliyorlarsa, Fındık fiyatını da üreticiler belirlemelidir.

Şu gerçektir ki; fındık üreticileri birbirini sevmeli saymalı ve biri birlerine saygı göstermelidir. Dayanışma ve işbirliği gösterirlerse kuvvetliler ve zenginler böylelikle çiftçileri avlayamazlar. Çok sayıda olanları az sayıda olanlar sömüremeyeceklerdir, kendilerini zengin sananlar da yoksulları asla baskı altına alamayacaklardır.

Eşitsizlikleri yok eden CORONA virüsten dersler çıkarmadıkları anlaşılmaktadır.

Fındık üzerinde oyun oynayarak soygun düzenini sürdürmek isteyenlerin; El açar olmasa dahi muhtaç, karnı tok olsa dahi gözleri açtır…

 

 

 

 

  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!