Sel mağdurları unutulmasın!
Coşkun Özbucak

Sel mağdurları unutulmasın!

Bu içerik 1192 kez okundu.
Reklam

Perşembe ve Fatsa’da yaşanan sel nedeniyle mağduriyetler oldu. Ölenlerimiz, yaralananlarımız ve kayıplarımız… Ölümler yanında maddi ve manevi zararlar da az değil…

Sel sonrası yapılan açıklamalar ‘mağduriyetin-yaraların sarılacağı’ doğrultusundaydı. Perşembe, Fatsa, Ordu ve Türkiye yöneticilerinin ortak ‘sözü’ bu doğrultuda oldu. İncelemelerin yapıldığını çeşitli kurum açıklamaları nedeniyle gazetelerden okudum ama hala bir sonuç yok!

İşyerleri ve eşyaları, arabalar, evler ve eşyaları kullanılmaz hale geldi. Toprak kayıpları oldu. İnsanlar hem günlük yaşamlarını sürdürürken zor durumda kaldılar hem de uzun süreç bakımından iş olanakları yanında borçlarını ödeyemez duruma geldiler. Bu durumdaki insanlara ‘karşılıksız’ destek verilmesi verirken ‘1 yıl geri ödemesiz ve faizsiz’ desteklerden söz ediliyor. Yani şu an ortadaki gerçek, mağduriyetin devam ettiği.

Selin yaşanmasından bir gün sonra ve devamında sıcak bir çorbanın bile dağıtılmadığı ‘çalışmalar’ nedeniyle yaşanan ‘çözümsüzlük’ normal gözüküyor!

Darbe girişimi ülkenin birinci gündemi. Darbenin engellenmesi sevindirici ancak yaşam devam ediyor. Siyasi sorunlara yönelik tartışmalar devam ederken, aş, iş, barınma sorunlarını erteleyemeyiz.

Sel sonrası ‘nedenler ve önlemler’ konusunda doğru belirlemeler yapıldı. Gazetelerde bunları okudum. Ben de bu köşeden bir-iki belirleme yapmıştım. Ancak bu tartışmalardan-değerlendirmelerden yararlanıp yeni felaketlerin olmaması için nasıl bir önlem alıcı çalışmalar yapılıyor bilmiyorum. Umarım, geçmiş felaketler sonrası alınmayan önlemlerin alınması için plan-program yapılmıştır.

Ülkede siyasi olarak öncelik var. Ama işyeri, evi, ürünü yok olmuş insanların günlük kaygıları devam ediyor. Her bireyin acısı kendisi için önemlidir. Bu açıdan sel mağdurlarının sorunları unutulmamalı, bir an önce çözüm bulunmalıdır.

Yaşam sürüyor. Darbe girişimi nedeniyle siyasi gerginlik devam ediyor ama herkes fabrikalarda, atölyelerde, bağda-bahçede, kurum ve kuruluşlarda ekmekleri için çalışmaya devam ediyor. Akşam evine ekmek götürmek zorundalar.

Sel mağdurları unutulmasın…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ