İNSANIN MASKESİ
Gürsel Yıldırım

İNSANIN MASKESİ

Bu içerik 1423 kez okundu.
Reklam

    Bay ve bayan en güzel şekilde allanmış pullanmış, küçük yavrularını da yanlarına almış, Ordu’nun en seçkin lokantasından birine teşrif ediyorlar. İş yerinin geniş otoparkı ve  kapalı, açık oturma yeri var. Bazıları gibi otomobillerini yola değil de parka çekiyorlar; güzel. Herhalde otopark dururken yolun sağına soluna park eden arkadaşların gösteriş gibi bir sorunları var; neyse.

     Bu virüs günlerinde genellikle maskeler takılı. Zaten lokantaya girerken maske kontrolü var.

     Buraya kadar herşey iyi.

     Yemekler yenip ayrılırken otoparka geçen bazı kişilerin ilk yaptığı şey, otolarına binince maskelerini çıkarıp yere atmak!..

Kimileri de içtikleri sigara izmaritinin kutusunu boşaltıyor. Öyle ya, orası evlerinin önü değil. İstedikleri gibi kirletirler. Hatta çekirdek çıtlatıp yerlere doğru tüüİ diye tükürebilirler.

     İnsan bu. Sohbet ederken mangalda kül bırakmaz. İş eyleme gelince, kendisinden başka yaşayan yok olur, önemsenmez. Bunlar çevre kirliliği nedir bilmez. Hatta genel VC’lerde “Nasıl bulduysan öyle bırak” diye yazılmış yazıları görmezden gelirler.

Cuma’ya giderler, imamın temizlik anlatıları bir kulağından girer, öbüründen çıkar. Duymaz bile.

     Geçende böyle bir olaya rastladım. Maskesini yere atan hıyara (Affedersiniz) “Kimliğiniz düştü beyefendi” diye seslendim. Etrafına bakındı. “Hani” dercesine gözgöze geldik. Yerdekini işaret ettim.

     İnsanın kimliği e-Devlet’te yazmıyor sadece.

     Kimlik, davranışta kendini gösteriyor.

     Ne yazık ki son yıllarda ülkemizde bir kimlik bozukluğu var. Bazı zevatın kimliği, taktığı maske yüzünden belli olmuyor. Bu maske, eczanede satılan virüs maskesi değil; yüz astarı bozulmuş kişilerin davranış biçimini ifade ediyor.

     Ey insanoğlu; eğer kendini evde hapisteymiş gibi hissediyorsan, bu doğaya, yani kendi çevrene, yaşadığın coğrafyaya yaptığın ihanetin bedelidir. Gözünü örten korkunç kazanma hırsının, köşeyi dönme iradesizliğinin bedelidir. Ne yazık ki bu bedeli sadece sen ödemiyorsun. Miras olarak yaşadığın topluma, çocuklarına ve torunlarına da bırakıyorsun.

Biraz olsun kendine gel. İnancının ve sana öğretilmeye çalışanların gereklerini yerine getir. Özüne dön. Doğumda sana nasip olan Fabrika ayarlarını yeniden düşün.

     Belki bu virüs olayı bizi akıllandırır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı