KIDEM TAZMİNATI VE SENDİKALAŞMA
Coşkun Özbucak

KIDEM TAZMİNATI VE SENDİKALAŞMA

Bu içerik 373 kez okundu.
Reklam

         Bunlara, şunlara, onlara derken sıra işçilere geldi. Kıdem tazminatı ortadan kaldırılıp FONA devredilmek isteniyor.

         İşçiler çalıştıkları süreye göre kıdem tazminatı alıyorlar. Kıdem tazminatı, kamu emekçilerinin emekli ikramiyesinin yerini tutuyor. Bu nedenle kıdem tazminatı yalnızca işçileri ilgilendiriyor gibi gözükse de sırada kamu emekçilerinin emeklilik ikramiyelerinin olmayacağını garantisi var mı? Sarı öküz verildiğinde başka öküzlerin de aslana yem olduğunu bilmeyen yok.

         Kıdem tazminatını tüm işçiler alamıyormuş. Yeni sistemle işçilerin hepsi bu haktan yararlanabilecekmiş. Yasalarda tazminat “şu işçilere verilmez” diye bir madde mi var? Kimi işçiler tazminat alamıyorsa sorun yasalarda değil, denetleme ve yaptırım uygulama konusunda sorumlu olanlarda.

         Yeni tasarının adı, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” imiş. Neyi tamamlıyorsunuz? Adın etkileyici olması içeriğini gizlemeye yönelik. Yeni uygulamayla işçiler daha kolay işten atılabilecek, işveren tazminat ödemeden kurtulacak. Ayrıca işçi tazminatını hemen alamayacak. Yani işçi tazminattan yoksun bırakılacak.

         Tüm işçilerin tazminat alabilmesinin güvencesi sendikal örgütlülüğe kavuşabilmeleridir. Örgütsüz işçi yalnızdır ve patronun dayatmalarına, keyfiliğine karşı direnemez. O zaman kenetlenmek için sendikalı olmak zorunluluğu ortaya çıkıyor.  İktidar öncelikle bunu güvence altına almalı, sendikalı olmak isteyenlere (hatta sendikalı olmak zorunlu olmalı) yönelik baskılara karşı yaptırım uygulamalıdır.

         Ordu’da bir yıldır işçilerin sendikalaşması için çaba harcayan Tez Koop İş var. (Diğer sendikaları görmezlikten gelmiyorum.) Tez Koop İş Samsun Şubesi çağrı merkezlerinde örgütlenme çalışmasını hızlandırdı. Migros ve Carrefour’da örgütlüler şimdi diğer marketlerde örgütlenme çalışması yapıyorlar. Tez Koop İş Samsun Şubesi Başkanı Tarık Sayın’ın Ordu’da kitle örgütleri temsilcileriyle yaptığı toplantı, örgütlenme çalışmaları için örnek oldu. Böyle örgütlenmeler çoğalırsa patronun keyfi uygulamalarıyla tazminat alamayan işçi kalmayacak. İlimizde işkolu saymaya gerek yok. Sendikalı işçi sayısı düşük. Bunun çoğalması gerekir. Tez Koop İş’in çalışması umarım diğer işkollarındaki işçilerin de örgütlenmesine katkısı olur.

         DİSK ve TÜRK İŞ bugünden başlayarak seslerini yükseltmeye başladı. Meydanlarda, işyerlerinde “Kıdem Tazminatıma Dokunma” etkinliklerini görmeye, duymaya başlayacağız.

         Sorunu olanlar haykırıyor, demokratik hakların kullanarak tepki gösteriyorlar. Tek tek olmuyor. Sorun yaşayanlar birleşirse başarı sağlanır. Hak kaybı olmadığı gibi yeni haklar da elde edilebilir.

         Irmağın yan kolları ana yatağa geldiğinde daha güçlü aktığı gibi sorunları ortak olanlar da yan yana geldiğinde daha güçlü olur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı