BİTTİ
Sevinç Erol

BİTTİ

Bu içerik 291 kez okundu.
Reklam

Bir kuşun kanat çırpışı kadar uzun bile değildi yaşanacak olanlar.  Ardımızda bıraktıklarımız birer hikâyeden ibarettir sadece.  O da zamanın akışına kapılıp unutulana kadar.

         Eskiden dünya bir tuş kadar yakın değildi.  Uzaklardaki haberleri olaylar bitiğinde alırdık ya da bir hikâye gibi dinlerdik. Şimdilerde oturduğumuz yerden canlı yayınla olayları izler olduk. 

Teknoloji güzel olduğu kadar, eskinin naif ve zarafet dolu bakış açısını yok etti. Bir tuşla hükmettiğini,  sözcükleri kıvırarak raks ettiklerini sananlar dünyayı yönetir oldu. Ne gariptir ki ar namus, kişiye ait değer ve toplumsal saygınlık içerirdi. Topluma en uç vahşet olarak gösterip, bunun üzerinden oyunlar oynanır oldu.  Bir değerin üzerine basıp değersizleştirip, başka bir değer oluşturup, şaha kalkan atalar meydan okur oldu. Zaman hızla akmıyor artık, ışık hızıyla boyut değiştirir oldu.

         Hiçbir şeyin doğallığı kalmadı.  Doğallıklar topyekûn,  Hint kumaşı misali aranır oldu. Bir şeyleri dikta olarak yaptıramasanız, zaman içerisinde izlettiğiniz hikâyelerle kendiliğinden kabulleniş oluşturursunuz.

         Daha önceden feryat figan çığlıklar atığınız olguları,  sistemsel olası sürecin doğal getirisiymiş gibi kabullenişe geçersiniz.  

         İnsan yaşamı boyunca kazandığı değerleri zaaflarına kurban edip sonrasında buldumcuk oyunu oynamıştır.

 İhtiraslar insanoğlunun kendine hazırlamış olduğu en tehlikeli tuzaklar olmuştur.

En büyük silah korkudur.  Önce korkmayı öğrenirsin. Zaman içinde korkulardan dolu dolu silahlar üretirsin. Ve bu silahlarla avlarsın avlarını.  Böylece korkuların karanlığında yoğrulan her hamur, gördüğü her ateşi kendini pişirecek ısı zanneder. Oysa haşlanıp, yok olabileceğini gözden kaçırır.

Yaşam bir kuşun kanat açışı kadar bile uzun değildir. Hızla tükettiğinin getirisi, karar veriş olgunluğunla var olur.

Korkular tedbirsizliğin, boş vermişlikleriyle beslenir ve büyür.

Eski camlar bardak değil artık. Hamurlarına plastik karıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı