ÇÖPTE ÇÖZÜM!
Coşkun Özbucak

ÇÖPTE ÇÖZÜM!

Bu içerik 1553 kez okundu.
Reklam

Buradan kamu kurumlarının çalışmalarını (özerk ve özel de dahil) çok değerlendirdim. Yazılarımı var olan gerçekler üzerinden yazdığım için kurumlardan görüşlerimin doğruları yansıtmadığı üzerinden bir eleştiri almadım. (Bir kurum yanıt yazmıştı ama yazımın içeriğiyle ilgili değildi. Bu nedenle o eleştiri anlamlı değildi.)

Özellikle Büyükşehir ve Altınordu Belediyelerinin çalışmalarındaki eksikliklerini, yanlışlarını yazarken (Ordu Belediyesi döneminde de yazıyordum.) zaman zaman da ‘doğru bulduğum’ çalışmaları olumlayan yazılarım da oldu. Örneğin ‘Cadde otoparklar kalkacak’ , ‘Kaldırım işgallerine son verilecek’ denildi ve destek yazıları yazmıştım ama kendileri sözlerinde durmadılar!

Ordu Büyükşehir Belediyesi çöp sorununu çözmek adına yeni bir adım atıyor. Buna karşı çıkmanın bir anlamı var mı? En önemli sorun yok oluyor! Bu konuda yapılan çalışmaları desteklemek gerekir. Ünye Çimento’da yakıt olarak kullanılacak çöplerin külleri de yol yapımında kullanılacakmış.

Bu proje ilk bakıldığında çok güzel ama sağlık açısından yaşanabilecek tehlikeler dikkate alınmıştır umarım. Ne tür çöpler yanacak? Yanacak çöplerin bacadan çıkan dumanının bir yan etkisi olacak mı? Yine küller yol yapımında alt malzeme olarak kullanılacakmış, bir zararı olur mu zamanla? Bu konuda bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Yoksa ‘yakalım’ anlayışıyla hareket edilmez!

Tüm ilçelerin en önemli sorunu çöp. Çöplerin gelişigüzel yerlere dökülmesi çağdışı bir uygulama. Bunun ortadan kaldırılmasını alkışlamamak olmaz. Kimi ülkeler yurtdışından çöp alarak elektrik üretiyor. Bizde de çöplerle sağlığımız tehdit ediliyor.

Durugöl’ün çöplük olmaktan çıkarılması önemli bir gelişme. (Ancak Durugöl’deki arıtma tesisi bir bela!) Çöp konusundaki yeni adımların genel olarak neye neden olacağını bilmiyorum ama çözüm adımı önemli.

Ordu Büyükşehir Belediyesinin çöp konusundaki önemli adımı, çevre yolunun yarısının olsun tamamlanarak trafiği rahatlatma girişimini olumlarken; Durugöl’e yapılmak istenen stadyumu, AVM’yi, cadde otoparkları, kaldırım sorununu, ortadan kalkan 1983 imar planı ile yapılan sahil dolgusunu, yeşil alan olması gereken yere otel yapılmasını, Karayolları arazisinin binalarla doldurulmak istenmesini de eleştiriyorum.

Yöneticiler bir şeyler planlayabilir. Doğru ya da yanlış olduğu konusunda şehirde yaşayan herkes söz sahibi olmalı ve görüşlerini ellerindeki olanaklarla dile getirmeliler. Demokratik yaşam bunu gerektirir. ‘Söylesek ne olacak ki…’ dememek gerekir. Her insan yaşadığı yerin geleceğinden sorumludur.

Eleştiriler, toplumsal gelişmeyi sağlar. Doğru bulduğumuza ‘doğru’; yanlış bulduğumuza da ‘yanlış’ diyebilirsek hepimiz kazanırız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!