“GÜVEN”
Coşkun Özbucak

“GÜVEN”

Bu içerik 1854 kez okundu.
Reklam

Bir arkadaşımın kızına, ‘yazacağım yazının konusu olsun bana bir sözcük söyler misin?’ diye sorduğumda hiç düşünmeden ‘güven’ dedi. Güven, yaşamda hiç kimsenin eksikliğini hissetmemesi gereken duygu değil mi?
“Güven” sözcüğü bile rahatlatıyor insanı. Hele sırtını dayayabileceğin bir ‘dağ’ bulmak mutlulukların en büyüğü. Güvenebilmek – güven verebilmek, ikisi de olmazsa olmaz! Hem çevremize ‘güven’ vermeliyiz hem de çevremizdeki insanlara güvenebilmeliyiz.
Yaşamda her davranışın bir karşılığı var. Yılan da üzerine basmadığınız sürece saldırmıyor. Davranışımız ‘güven’ vermeli. Yazmam gereken konunun ‘güven’ olmasını öneren arkadaşımın kızının bir davranışı da anlatayım. Birlikte gittiğimiz yerde bağlı bir köpek vardı. Sürekli havlıyordu. Cins köpek, ağzının ve vücudunun yapısı ürkütücüydü ama arkadaşımın kızının köpeğe yaklaşımı köpeğe ‘güven’ verdi ki, köpek kuyruk sallayıp oynamaya başladı. Korkmadan köpeğe yaklaşıp başını okşadı. Artık köpek ‘çocuklaşmıştı’, zıpladıkça zıpladı. Köpeği bu duruma getiren ‘karşılıklı ‘güven’ verici davranıştı.
İlişkiler kısırlaştıkça, çıkar ilişkileri öne çıktıkça; ‘arkadaş-dost’ darbesi görenlerin sayısı artıkça kötü örnekler toplumsal dokuyu da bozmaya başlıyor. Kapitalizmin ilişkileri yozlaştırmasının sonuçlarını yaşıyoruz.
Güven; eşler, aile, arkadaş, iş ortaklığı arasında çok önemli. Denir ya ‘güven kaybolduğunda her şey bitiyor’ diye. Güvenilecek omuz ve dağ yaşamı kolaylaştırıyor.
İntiharlar çoğalıyor bu nedenle. İnsan kendini yalnız ve güvencesiz hissettiğinde yaşam kaynakları da kuruyor. Çevresinden uzaklaşan kişinin güveneceği ‘dağ’ kalmadıysa yaşamanın da anlamı kalmıyor! Güven, yaşama gücümüzdür bu nedenle.
Çocuk, babasına; eşler, birbirine; yurttaş, devletine; iktidar, halka; ülkeler, ülkelere güvenmelidir. Güven zedelenmelidir.
Güven, aslında kişilerin kendilerinin de testidir. Kişi yanındakine güvenmiyorsa önce kendini de sorgulamalıdır. Karşılıklı olması gereken güvenin bir tarafı eksik kaldığında diğer taraf da çöker. Sağlam olan karşılıklı ilşkidir. Kendimiz başkasına güveneceğiz ki, başkası da bize güvensin!
Bakışımız, davranışımız ‘güven’ vermeli ki, mutlu olalım. Yarınımızın garantisi değil mi ‘güven’?
Güven, bir güçtür. İnsanların birbirine verdikleri sinerjidir, umuttur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!