Yine yeşerdi fındık dalları
Yusuf Can Erişen

Yine yeşerdi fındık dalları

Bu içerik 282 kez okundu.
Reklam

 

Yeni fındık hasadına iki aydan daha az zaman kaldı. İyi görünen rekolte, son yağışlar ve özellikle de dolu nedeniyle azaldı görünüyor.

Rekoltenin azlığı, stokların erimesi, bugün piyasada fındık fiyatlarının 25 lira seviyelerinde olması yeni sezon için umut veriyor. Fındıkla ilgili herkes yeni sezonda olağanüstü bir durum olmaması halinde fındık fiyatlarının 20 liradan aşağı olmayacağını söylemekte.

Hal böyle iken, üretici daha dalında fındığını göremezken TÜİK’in rekolte açıklamasını da anlamış değiliz. Fındığı nerede gördüler, hangi bahçeye girip ne zaman saydılar anlamak mümkün değil. Bildiğimiz tek şey, fındık üzerine yani fiyat yönünden bir oyun oynanacak ise bunun rekolte ile başladığıdır.

Herkes biliyor ki yüksek rekolte, düşük fiyat demektir. Ancak son yıllarda fındığa olan yüksek talep bu anlayışı değiştirdi. Artık rekolte değil, kalite ön planda geliyor.

Onun için üreticiler artık bu rekolte tartışmalarına takılmamalı, daha çok üretim ama kaliteli üretim için kafa yormalıdır.

Çünkü özellikle de bu pandemi süreci sadece temizliği ve hijyeni değil, doğru, sağlıklı ve güçlü beslenmeyi de hayatımıza yerleştirmiş oldu. Onun için fındık gibi besin değeri güçlü ürünler ve ondan imal edilenler her zaman talep görecektir.

Bunu fındık üreticisi önemli bir avantaja çevirmelidir.

Her gün bir avuç fındık, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Kalın sağlıcakla…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor