Çevre Günü ve Gezi
Coşkun Özbucak

Çevre Günü ve Gezi

Bu içerik 394 kez okundu.
Reklam

 

         5 Haziran, Dünya Çevre Günü olması yanında ayrıca Gezi’nin yıldönümünün birinci haftası.

         Öncelikle belirtmek gerekir ki, “çevre” kavramı sahilde çöp toplama etkinlikleri yapmak değildir. Halk arasında kullanılan “çevre” sözcüğünün asıl anlamı günün özelliklerini dikkate aldığımızda “ekoloji” olduğu biliniyor. Yani yaşam, tüm canlılarla birlikte bir bütündür.

         Yere çöp atmayla yaşam alt üst olmuyor. (Yere çöp atmayı meşrulaştırmıyorum. Yere çöp de atmamak gerekir.) Dağlar, tepeler, dereler, tarım arazileri, ormanlar yok ediliyor; sular zehirleniyor; göller, dereler kurutuluyor; fabrika, santral bacalarından hava kirletiliyor. Dünya insanlar, hayvanlar, bitkiler için yaşanmaz hale getiriliyor. Sorumlusu da doğayı pazar olarak gören sermayedir. Yani kapitalizmin ana özelliği olan para kazanma, sömürü hırsı doğayı da yok ediyor.

         Şehir merkezlerinde yeşil alan sıkıntısını da bu kapsamda ele alabiliriz. Yaşanabilir bir şehir için AĞAÇLARIN önemini herkes biliyor da kestikçe kesiyorlar. Bu nedenle de saksı ağaç modası çıktı. Dedim ya kapitalizm gereği ağaçtan da para kazanıyorlar.

         5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaşam alanlarını yok edenler, izin verenler de “çevreci” kesilecekler, basın açıklamaları yapacaklar. Hatta göstermelik etkinlilerden de geri durmayacaklar. Ancak ekolojik yaşamın yok edilişi de bir kez daha sorgulanacak.

         Mayısın son günü başlayan ve Haziran ayı boyunca devam eden Gezi eylemlerinin bir talebi de ekoloji idi. Gezi Park’ında ağaçların kesilmesine karşı başlayan duyarlılık tepkisi ülkenin dört bir köşesine yayıldı.

Bugün yaşanan koronavirüs salgını doğaya müdahalenin sonucu değil mi? Yaban yaşamını insanlar kendine göre düzenlemeye kalkarsa dengeler alt üst olur. Yaşam alanları yalnızca insanlara ait değildir.

         5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Gezi’nin yedinci yıldönümü nedeniyle “ekoloji” duyarlılığını bir kez daha vurgulamakta yarar var.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor