GILİGILİ ÇEŞMESİ
Ali Öztürk

GILİGILİ ÇEŞMESİ

Bu içerik 358 kez okundu.
Reklam

 

Çambaşı Yaylası yolu üzerindeki tarihi Gıligıli Çeşmesi kimliği bilinmeyen magandalar tarafından tahrip edilmiş.

İstanbul Sultanahmet Meydanındaki tarihi  3. Ahmet Çeşmesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılıp eski haline getirildiği bu günlerde bu nasıl bir vandallıktır ki, asırlardır sıcak yaz aylarında gelen geçen yolcuların soğuk sularından keyifle tattıkları Gligıli Çeşmesi hunharca tahrip ediliyor. Böyle bir akıl tutulmasını anlamak için psikolog olmak bile yeterli olamaz sanırım.

Bu olay sosyal medyaya gündem yaratırken yorumcunun biri, bunun Ermeniler tarafından yapıldığını iddia edince bu da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Benim çocukluğumun geçtiği 1950’li yıllarda Ordu’da belli sayıda Ermeni vatandaşımız vardı. Bunlar, eskiden adı Ermeni Mahallesi olan Zaferi Milli Mahallesinde otururlardı. Türk komşuları ile aralarında hiçbir sorun yaşamadıkları gibi  derin sevgi ve muhabbetleri bile vardı ve komşulukları bittiği halde  halen de devam  etmektedir.

Ermeni vatandaşlarımız zanaatkar ve esnaftılar. Bakırcı Vartan Usta, Nalbant Suren Onur, Keresteci  Karakin, Terzi Ornik Camgöz, bakırcı Mıgırdiç Usta ve halen hayatta olan Harut Usta, aklımda kalanlardan bir kaçı… Ha bir de kahvesinin, sucuğunun ve sirkesinin tadı ve lezzeti hala unutulmayan kahveci Melik Usta ile spora,  sanata ve yöresel kültürümüze olan katkılarıyla tanınan Harut Erman vardı. Hepsi de güvenilir kişi, esnaf ve zanaatkardılar.

1960’lı yıllardan itibaren Ermeni vatandaşlarımız, evlenme çağına gelmiş olan evlatlarının evlenme sorunu nedeniyle çok sevdikleri Ordu’dan istemeyerek de olsa ayrılmak zorunda kaldılar. Kala kala naif kişiliği ile Orduluların gönlünde taht kuran Dr. Dikran Toraman ile kızkardeşi Ecz. Arsen Toraman kaldı Ordu’da…

Gıligıli Çeşmesini Ermeniler kırdı diyen arkadaşa sormak gerek; yumurta bile kıramayacak kadar naïf bir kişiliği olan Dr. Dikran Toraman mı kırdı Gıligıli Çeşmesini?

Yıllar önce Ordu’dan ve buradaki komşularından istemeyerek ayrılan Ermeni vatandaşlarımızın memleket özlemleri bitmek bilmiyor. İçlerinde Arjantin’e göç edenler, ta oralardan Orduspor’un maçlarını takip ediyor, başarılarıyla mutlu oluyorlardı. Öyle ki, sanırım bir ara Orduspor’a forma bile göndermişlerdi.

Ordulu olma  sevdası halen devam edenlerden biri de halen İstanbul’da yaşayan Ohannik Bakır… Gençliğinde Ocak Kulübünde futbol da oynayan Ohannik Ağabey,  bakırcı olan babası Vartan Ustanın işinden dolayı çocukluk ve gençlik yılları hep Çambaşı’nda geçmiş biri… Çambaşını  ve Ordu'daki dostlarını öylesine seviyor ki, sosyal medyadaki "Gıligıliyi Ermeniler kırdı" yorumu, haklı olarak  onu çok üzmüş… Bu saçma sapan yoruma sosyal medyada  tepkisini gösterirken yine de nezaketli olmayı ihmal etmiyor.

Yapmayalım beyler…Hiçbir kimse doğarken hangi milletten olayım diye bir  seçme hakkına sahip değil… Ülkesine ve devletine sadakatla bağlı olan herkes, etnik kökeni ne olursa olsun bizim için değerlidir.

Ülkemize ve milletimize  faydalı olan kişileri, sırf etnik olarak bizden değiller diye üzmeyelim, kin tohumları ekmeyelim lütfen!...

MURAT  GÜMÜŞ

Kentimizin sevilen kişilerinden halen İstanbul'da yaşayan  İş Bankası emeklisi Orhan Gümüş'ün(Çivi) oğlu Murat Gümüş'ün ani bir rahatsızlık sonucu  vefat etmesi biz sevenlerini üzmüştür.

Murat Gümüş'e Allah'tan sonsuz rahmet  dilerken, başta babası olmak üzere kederli ailesine ve sevenlerine taziye dileklerimi iletirim.

Makamı cennet olsun.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor