Konuşmak başlangıçtır!
Coşkun Özbucak

Konuşmak başlangıçtır!

Bu içerik 2882 kez okundu.
Reklam

Konuşmak, kendini ifade etmenin, duygu ve düşünceyi anlatabilmenin en kolay yolu.
Bebeğin ilk sözü ‘anne’, ‘baba’, ‘mama’, ‘dede’ oluyor. Çünkü heceler aynı ya da benzer; çocukla yakından ilgilenen de anne ve baba. Çevresinde en çok kullanılan sözcükleri önce kullanıyor bebek. Çoğalan sözcük sayısı isteklerini daha kolay anlatmasına yarıyor. Yani konuşmak, ilk yapılması gereken…
Büyüdükten ve çevremizde olup bitenleri algıladıktan sonra yalnızca konuşmak yeterli olmuyor. Artık ‘uygulama süreci ’ başlıyor!
Son dönemlerde ‘konuşma’ modası egemen olmaya başladı. Sokakta, kahvede, işyerinde, evde… Konuşuyoruz, dert yanıyoruz; olumsuzlukları bir bir sıralıyoruz. Hatta en çok bilen olduğumuzu kanıtlamak için sesimizi bile yükseltebiliyoruz! ‘Çok konuşma’ yapılması sonunda, ‘Şimdi ne yapılmalı, onu söyle.’ demek gerekiyor. Sonucu olmayan, uygulamaya geçmeyen konuşmanın yararı yok. Böyle konuşmaların olsa olsa zararı olur.
‘Konuşma yarışında’ birbirimizi de suçlarız ama kendimize toz kondurmayız. Sorumluluk alması, çözüm üretmesi gerekenler yani taşın altına elini sokması gerekenler hep başkası olsun isteriz. Konuşurlar, konuşurlar ve sonra da ‘Bu halktan adam olmaz’ demezler mi; çık, çıkabilirsen işin içinden!
Konuşmadan olmuyor ama yalnızca konuşmakla da olmuyor. Konuşmayı, bir sonuca ulaşmak için yaparız. Yani bir sorunun nedenleri belirlendikten sonra çözüm önerilerine sıra gelir. Yani uygulamaya. Bu konuda ne yapıyoruz?
Konuşup oturmayı tercih edenler hiç konuşmasa daha iyi olacak. Yalnızca konuşmayı alışkanlık haline getirenler, az da olsa enerji taşıyanların ateşini de söndürüyor.
Herkes aynanın karşısına geçsin ve kendi kendisiyle konuşsun! İnsanın yalan söyleyemediği tek kişi kendisidir. Dert yandığımız konularda taşın altına elimizi sokmaya cesaretimiz var mı? Toplumsal olarak duyarlılığımız nedir, aynanın karşısında kendimize soralım.
Konuşuyorsak, topu taca atmayacağız. Sorumluluk alacağız. Bir partiye üye olmuyoruz, olsak da sorumluluk almaktan kaçıyoruz. Bir derneğe üye olmuyoruz, olsak da aidat bile vermiyoruz. Ama konuştukça konuşuyoruz!
Olumsuzlukları yok etmek kolay; önemli olan emek harcamak, sorumluluk almak. Konuşmak önemli ama yeterli değil. Hangi konuda dert yanıyorsak, çözüm için dert yananların bir araya gelmesi gerekiyor. Bir araya gelişin adı parti olur; dernek, sendika olur… Ama bir araya gelmek için adım atmak zorunluluğu da bilinmeli.
*******
Bugünden başlayarak iki hafta izin kullanıyorum. Yeniden buluşmak üzere…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!