Proje Belediyeciliği
Coşkun Özbucak

Proje Belediyeciliği

Bu içerik 269 kez okundu.
Reklam

 

         Genel yönetim belirleyici olsa da yerel yönetimlerin avantajları tartışmasız oldukça önemli. İktidarın belediyelerle uğraşması da bunun kanıtı. Yerel yönetimler önemli olmasaydı, zaman zaman ülkenin gündemi olan İstanbul, Ankara, Adana vb. belediyelerin tartışılması, kayyım atamaları olmazdı.

         Bu genel değerlendirmeden Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne gelelim. OBB dediğimizde ilk akla gelen “Proje Belediyeciliği” oluyor. Seçim meydanlarında da “proje” vurguları öne çıkmıştı.

         Yerel yönetimlerin özellikleri üzerine değinmeden yalnızca “proje” konusunu değerlendireceğim. Yaşanabilir bir şehir için belediye yönetimleri projeler geliştirmeli, çalışmalarını ekolojik bakış açısıyla yapmalı. Şehir insanlardan oluşmuyor, hayvanlar da planlamaya dahil edilmeli.

         Ordu Büyükşehir Belediyesi projesin yapıyor, tabelasını asıyor; web sayfasında yayımlıyor. Kimseye sormadan çalışma yürütüyor. Yerel yönetim anlayışı böyle olursa şehir büyük zarar görür. Bu zamana kadar böyle olduğu için yap-yık-yap uygulamaları canımızdan bezdirdi. Tartışıp uzun süreci kapsayan projeler yapılamıyor. Eski ve yeni yönetimler olarak değerlendirdiğimizde aynı anlayış devam ediyor.

         Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, projeleri sosyal medyada tartıştırmayı seviyor. Bu olabilir ancak asıl olan alanında uzman olanlarla; parti, sendika, dernek, oda temsilcileriyle yapılacak değerlendirmelerdir. Bunun bir yeri de kent konseyi genel kuruludur. Projeleri neden burada tartışma gereği görmüyorsunuz? Bunlar, kent konseyini ilgilendiren ana konular değil mi?

         İki konuyu örnek vereceğim: Yason Burnu ve okul önlerine kitaplı durak projesi. Yason bozuldu. Tepki gördü, geri adım atıldı. Bakalım, eski özelliğine kavuşturulabilecek mi? Okul önlerindeki “kitaplı durak” projesi Almanya’dan çalıntı olduğu ortaya çıktı. Esinlenmeler olabilir, kaynak da söylenerek yapılır. Tepki sonrası “dört örnek görüşe sunulacak” denerek geri çekildi. Kapalı durak gereksinimi olan yerler var. Onlara yönelik proje neden yapılmıyor, tartışmak iyi olur. Şehrin her tarafında “proje tabelaları” var. İyi niyetle düşünülmüş olabilir ancak belki yeni önerilerle daha iyisi olacak ya da yanlışı fark edilerek yapılmaktan vaz geçilecek; neden kimsenin görüşü alınmıyor?

         Sanat, edebiyat, kültür özellikleri olan görselli çalışmalar iyi olur. Dünyadan, Türkiye’den örnekler değerlidir. Özellikle de yerel olanlar. Şehrimizin kültürünü öne çıkaran, yerel edebiyatçıları, sanatçıları tanıtan örnekler. Serendi, değirmen, köprü, ev örnekleri şehrin girişinde, parklarda, meydanlarda neden olmasın. Ancak bunlar tartışılmalı. “Ben yaptım oldu” anlayışı ile yapılırsa yap-yık-yap devam eder.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!