Siz ne düşünüyorsunuz?
Coşkun Özbucak

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik 2874 kez okundu.
Reklam

Çelişki ile çelişkili duruma düşme arasındaki farkın ne olduğunu bugün yaşananlar net olarak ortaya koymakta. Çelişki, (zıtların birliği ve mücadelesi) yaşamdaki bir zorunluluk iken; çelişkili duruma düşmek, yanılgının göstergesidir.
Dün ne diyorduk, şimdi ne diyoruz? Dün yaptığımız tahlillere nasıl güveniyorduk, bugün ne durumdayız? Yani dün ile bugünü değerlendirelim ve yarın ile ilgili kararımızı sağlıklı verelim… Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Yanılgıların farkına varılıp ders çıkarılacak mı yoksa yanılgılardan, yanlışlardan kaynaklanan sorumluluğu başkasının üzerine atıp aynı yanılgı ve yanlışlar sürdürülecek mi? Ya da bu döngünün devamına seyirci mi olunacak? Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
‘Darbe girişimi’ ile başlayan tartışmalarda ‘at izi it izine karıştı’ demek yanlış olmaz. Bu nedenle bugün darbe karşıtı gibi gözükenlerin büyük bir bölümü darbe başarılı olsaydı nasıl tavır geliştireceklerini merak bile etmeye gerek yok, darbe seviciler ortalıkta boy boy dolaşacaktı! Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
‘Kandırıldık’, ‘yanıldık’ açıklamalarına ne demeli? Kandırılmak, güvenden mi yoksa beceriksizlik ve cahillikten mi kaynaklı iyi ayırt edilmeli. Ya da kaçamak bir yanıt olarak mı değerlendirmek gerekir? Siyasette ‘kandırılanların da’ sorumluluğu yok mu? Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Bir darbe girişimi başarısız oldu! İyi de oldu… Ancak ‘darbe girişimi’ nedeniyle yargı, askeriye, kurumlar sorgulanırken siyasi ‘sorumlular’ ortada yok. Hükümet içinde yer alan ‘Gülen- FETÖ’; asker, emniyet, yargı gibi alanlara egemen olmuşsa, nasıl olur da parti içinde, Bakanlıklarda, belediyeler de yer alamamış? Cumhurbaşkanının yaverleri FETÖ üyesi çıkarken Başbakan, Bakan danışmanlarından, müsteşarlarından birini bile FETO örgütleyememiş? Hele belediye başkanlarına, milletvekillerine nüfuz edememiş! Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Darbe başarılı olsaydı, sıkıyönetim ilan edilecekti ve Meclis devre dışı bırakılacaktı. Darbe engellendi, OHAL ilan edildi, Meclis KHK ile yine devre dışı bırakıldı. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Çelişki yaşamın her aşamasında (evrenin her köşesinde) var. Zaten bu çelişki değil mi bizi saf tutturan! Çelişen tarafın hangisinden yana olduğunla ilgili siyaset. Ama çelişki içinde olmak farklı. Aynı tarafta olup çelişkili olmak, bu çelişkili durum içinde boğuşup durmak kendi safında kiminle, nasıl yan yana olacağını bilmemektir. O zaman böyle konumda olanlar nasıl siyaset yapacak, ülke yönetiminde etkinim diyebilecek? Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Soru işaretleri çok! Tüm olanlardan ders çıkarmak zorundayız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!