BAŞKAN GÜLER
Ali Öztürk

BAŞKAN GÜLER

Bu içerik 415 kez okundu.
Reklam

 

Ordu Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Başkanı Bahadır Baş’ınBaşkan Hilmi Güler hakkındaki görüş ve düşüncelerini önceki günkü Olay Gazetesinde okudum.

Başkan Baş, BŞB Başkanı Hilmi Güler’in şehir kültürüne sahip olmasının belediyecilik için önemli bir avantaj olduğunu vurgulamakta, bunun dikkate alınarak kendilerinin iyi değerlendirilmesi söylemektedir.

               Bu konuda kendilerine harfiyen katıldığımı belirtmek isterim. Nitekim şehircilik kültürü olmayanlar, yönettiklerini kentlerin geçmişini de pek bilmezler. Bu yüzden yaptıkları bazı girişimlerle kentin kimliğini yok edici düzenlemeler yapmaktan da imtina etmezler.

Nitekim bu yüzden olacak, kentimizin tarihinde önemi olan bazı bina, meydan ve alanlar fütursuzda yok edilmiş, ticari tarihi ve kültürel özelliklerini ve işlevlerini kaybetmişlerdir. …

Halen hayatta olan bir çoğumuzun, ya da anne ve babalarımızın orta ve lise öğrenimini gördüğü, eğitimde simge olmuş öğretmenlerin ders verdiği, eski lise ve Merkez Ortaokulu binasının yerinde bugün yeller esmektedir.

Milli Bayramların yapıldığı, futbol maçlarının oynandığı…

Cambazları ipte yürüdüğü…

Uçan salıncakların kurulduğu…

Kiralık bisikletlerle turların atıldığı Millet Düzü ise artık nostaljik fotoğraflarda yer almaktadır.

               Tereyağ, yumurta, tavuk, yoğurt, mısır unu gibi köy ürünlerin pazarlandığı…

Keçiköylü esnafına, 3 kilo yağdan 3,5 kilo dara çıkarırlar gibi çeşitli ironik yakıştırmaların yapıldığı…

Hafta günlerinde:

Kenti sarsan olaylara yakılan türkülerin kemençeci merhum Kör Osman tarafından söylendiği…

Keskin bit ilaçlarının, boynuz baş taraklarının ve yirmi telli don lastiklerinin seyyar satıcılar tarafından satıldığı Takıl (Tahıl) Pazarı ise adeta yazboz tahtasına çevrilmiştir.

Başkan Hilmi Güler, çocukluğu ve ilk genç yılları, ne de olsa kent merkezinde geçmiş biridir. Konumu itibarıyla kentimizin panoramasını ve otantik mimarisini en güzel yansıtan Taşbaşı Mahallesinde doğup büyümüştür. Yaş itibarıyla da denizin dalgalarının Taşbaşı evlerine vurduğu o müstesna günler ile Boztepe’nin gerdanına inci dizilmiş olan beyaz badanalı bağdadi evleri, mandalina ağaçlarının olduğu bahçelerini az çok da olsa hatırlamakta kalmayıp hiç şüphesiz o günlere nostaljik  özlem duymaktadır da…

Bunun için kentimize çakılan her çiviye bile özen göstermeye   önem vermektedir. Eğer yanlış bir girişimde bulunmaya kalkacak olursa, çevrecilerin ve halkın sesine kulak verip geri adım atacak kadar demokrat, kompleksiz ve sağduyulu bir Başkandır da…

Sanırım bu vasıflarını dikkate alarak, “Hilmi Güler’i iyi değerlendirelim” diyen Sayın Baş, şehrimiz için bir gurur abidesi olan tarihi Rüsumat olayı için ise sahile bir Açıkhava müzesi yapılmasını da önermektedir.

Bu bana, sözlerini yazdığım, bestesi sanatçı Alper Zoroğlu’na  ait  olan ‘Keçiköylü Hamdi türküsünü hatırlattı. Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan birine, (kimin ne işine yarayacaksa) eski vergilerle ilgili bir kitap yazdırmak için sponsorluk yapan sayın Baş, madem ki Rüsumat olayını şehrimiz için çok önemli buluyor, o zaman kendilerine sormak isterim:

  Neredeyse 10 yıldır gündemde olan bu türküyü de önemsiyor mu ki acaba? Ordu’da önemli bir STÖ nün Başkanı olan kendilerinin, bu konuda da ne düşündüğünü bilmek isterdim doğrusu…

Alper Yavuz gibi aktif, yetenekli ve genç bir sanatçının Şefliğini yaptığı Büyükşehir Belediyesinin Kent Orkestrası 7 Ocak akşam verdiği konserin repertuarında yer alan bu türkü, dinleyicilerin kuvayı milliye coşkusuna tavan yaptırmış ve müzikseverlerin beğenisini kazanmıştır.

Bunun için bu türküyü önemseyip repertuvara alınmasını onaylayan Başkan Hilmi Güler’e öncelikle teşekkür ederim.

Ancak ne var ki, Büyükşehir Belediyesinin Web sitesinde bu geceyle ilgili haberde, Ordu'da ilk kez bir konserde okunan ve bazı eksikliklerine rağmen beğenilen bu türküden hiç bahsedilmemiş ve bir fotoğrafa dahi yer verilmemiştir.

Doğrusu, bunu çok yadırgadım... Web Sitesinin yayın sorumlusu olan arkadaş için Rüsumat'ın hiç mi önemi yok ki? 

Rüsumat için açık hava müzesi, maket gemi yapmayı önerenler, bu konuda ahkam kesenler, önce şu türküsüne bir sahip çıksınlar derim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!