YASON BURNUNDA NELER OLUYOR  (1)
Ayşe Ünal

YASON BURNUNDA NELER OLUYOR (1)

Bu içerik 256 kez okundu.
Reklam

Mitolojiye atfen Yason , yöredeki söylenişiyle Yason mevkii, hem coğrafi hem tarihsel açıdan Karadeniz’in  en önemli noktalarından biridir. Konumu nedeniyle  Antik dönemlerde, batıdan doğuya akan deniz trafiğinde Sinop’tan sonraki ikinci büyük duraklama noktası olmuştur.

Önce yıllardır yöreye gelen, konaklayan denizcilerin bazı gereksinimleri için, daha sonra yöresel zengin kaynakların denetimi için  bir takım yapılaşmaların olduğu gerçeği de aynı adla anılan burnun üzerindeki ve yakınındaki taş kalıntılardan, biraz daha yukarıdaki özel mülkiyete ait tarlalardan çıkan pişmiş toprak keramik parçalarından anlaşılmıştır.

Yakın yıllarda onarılarak ziyarete açılan kilise,  geç döneme ait  küçük bir ibadet mekanıdır.  Küçüklüğü ile,    kayalıklarla çevrili , yeşil örtüye bürünmüş muhteşem görünümlü burnun  peyzajına selam durur gibidir adeta.  Yöre bu özelliklerinden dolayı  doğal ve arkeolojik sit alanı olarak korunmayı yıllar önce hak etmiştir.

Bu gün Ordu’ya ilk kez gelen konuklarımızın görmesi için ilk aklımıza gelen yerdir. Küçük kiliseyi gezip dışarı çıkanlar,  en yüksek yerinde küçük bir fenerin olduğu ,  yemyeşil otların, baharda çiçeklerin süslediği düzlüğü en kuzey noktasına kadar adımlamak için sabırsızlanırlar.  Doğal güzelliklere sahip tarihsel bir alanı adımlamak kadar insan ruhuna iyi gelen  çok az şey vardır.

Duyduğumda, fotoğraflarını gördüğümde inanamadım  o yemyeşil düzlüğün ortasından kepçelerle yol açıldığını. Daha önce de o civarda bazı uygun olmayan düzenlemeler yapılmak istenmiş ama sonra  konunun önemi anlaşılınca  (anlaşılmış mıydı) vazgeçilmişti. Şimdi çoğumuzun sokağa çıkamadığımız şu sıkıntılı günlerde  ne oldu da böyle bir karar , böyle bir uygulama gündeme alınıyor,hayata geçirilmek isteniyor?  Kim ya da kimler hayati bir gereksinim olduğunu öngörüyor ?  Daha önce yapılan büyük bir yanlışlığın farkına varılıp tam da kentimizi yönetenler tarafından artık ilimize sahip çıkılıyor diye güven içinde olmuşken…

Akıl alır gibi değil, oraya yol açmak oraya araba ile gitmek için olabilir. Ama neden.  Burnun ucuna kadar yürüyüp geri dönmek bir saati bile bulmazken , o keyifli yürüyüşü göze alamayanlar için mi ? Öyleyse o insanlar hiç gelmesin. Otlar ezilmesin diye düşünenler olduysa da merak etmesinler şimdiye kadar hiç eksilmedi oradaki bitki örtüsü.

Yason burnuyla ilgili yazmaya devam edeceğim. Şimdi söylemek istediğim şu:  Y a p m a y ı n… Kentimizi seviyorsanız, onun yönetimini size bırakmış olan insanların yüreğinde yaralar açmayın. Kurul kararına aykırı olduğunu sandığım  yolu doldurup,  alanı eski haline dönüştürün.  Yapılmak istenen ticari üniteleri yukarıya taşıyın. O burun ve eski yapıyı doğal güzelliği ve özelliğiyle kendi haline bırakın.  Şimdiki Boztepe gibi salt alışveriş ve kişisel fotoğraf çekme amacıyla gelenlerin çoğunlukta olduğu bir yer haline dönüştürülmesine  aracı olmayın. Kentimizin güzelliklerini birer birer yok etmek, kentimiz kadar size duyulan güvenden de  çok şey eksiltir inanın.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!