“Yaygaracılar”​
Coşkun Özbucak

“Yaygaracılar”​

Bu içerik 622 kez okundu.
Reklam

 

 Ordu Büyükşehir Belediyesi Yason Burnu’na bir proje hazırladı, ihaleye çıkardı. Yüklenici şirket çalışmaya başladı. Yason’da çim alan kazılınca (yol vb.) fark edildi ki, Yason tahrip ediliyor. Tepkiler, eleştiriler başladı. Sosyal paylaşımda imza kampanyası, özel sayfalarda paylaşımlar, yerince inceleme sonucu yapılan açıklamalar kamuoyu yarattı. Bunun üzerine Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Hilmi Güler bir açıklama yaptı.

         Sayın Başkanın açıklamasını okuyunca Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” şiiri aklıma geldi.   Nazım Hikmet “vatan hainliğiyle” suçlanması üzerine yazdığı şiirle “vatan hainliğini” kabul ediyor. Burada şiire yer vermeyeceğim. Bilmeyenler internetten bulur. Nazım Hikmet vatan hainliği nasıl tanımlıyor.

         Sayın Güler de açıklamasında Yason’a sahip çıkanları, tepki gösterenleri, eleştirenleri yani tahribata karşı çıkanları “yaygaracı” olarak niteliyor. Şimdi Nazım Hikmet’in “vatan hainlik” suçlama karşısında verdiği şiirli tepkiyi verme şansım yok. Şiir yazmak her yiğidim işi değil. Ben de düz yazı biçiminde yanıtlamak zorunda kalıyorum.

         Yanıtlamak zorundayım çünkü Sayın Başkanın kendince “itibarsızlaştırmaya” çalıştığı “yaygaracı” olanlardan biri de benim. Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu üyesi olarak, derneğin Yason’a sahip çıkma adına yaptıklarında imzam var.

         Yason Burnu’ndaki projede neler vardı, önce ondan söz edeyim. Giriş olarak bilinen yere tuvalet, kafe, otopark yapılıyor. Burun kısmına da /çimli alan) boydan boya (fenere kadar) 3 metre eninde taş yol, sağlı soldu 4-5 adet 1 metre eninde yollar. Kenarlara taş duvarlar yapılıyor, içine çiçek dikilecekmiş. Kayalara inmek için merdivenler. Kenarlara ışıklandırma için elektrik direkleri. Tepkiler nedeniyle Sayın Başkan yerinde inceleme yaparak yolların iptal edildiği anlamında açıklaması yaptı. Yason’un doğal yapısının bozulmasına izin vermeyeceğini belirtmiş. Yason’un doğal kalması, çim bölgesine kesinlikle dokunulmamasını için seslerini yükseltenleri “yaygaracı” olarak nitelemiş.

         Projeden vaz geçilmesi kararı olumlu ancak basın açıklamasını tepki gösterenlere teşekkür ederek başlaması uygun bir davranış olurdu. Proje kendisinin, ihaleye çıkaran da kendileri. Projenin bir bölümün iptal edilmesi Yason’a sahip çıkan, tahrip edilmemesi için seslerini yükseltenlerin sayesinde olmadı mı? Bu kabul etmek çok mu zor?

         Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” şiirinde vurguladığı gibi biz de “yaygaracılığı” kabul ederiz. Tarihi, kültürel mirasları korumak, Yason’a sahip çıkmak; yaşanabilir bir şehir istemek ve bunun için ses yükseltmek  “yaygara yapmak” ise evet, bizler yaygaracıyız!

          

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor