14 yıllık uygulamalar ne olacak?
Coşkun Özbucak

14 yıllık uygulamalar ne olacak?

Bu içerik 2371 kez okundu.
Reklam

12 Eylül 1980 askeri faşist darbe öncesi ve sonrası süreci yakından biliyorum. O dönemlerde Gülen Cemaati’nin örgütlenme ve bürokrasi içinde yapılanma girişimleri nedeniyle eleştiriler yapılıyordu. Miting meydanlarında konuşmasına ayetler okuyarak başlayan 12 Eylül 1980 Cuntası lideri Evren, ‘dini’ örgütlenmelerin yolunu açtı ve Gülen Cemaati için ‘yürü kulum’ dönemi hızlanmış oldu.

Demirel’den Türkeş’e, Ecevit’ten Çiller’e geçmiş liderlerin boy boy ‘gülümsemeli’ fotoğrafları her yerde yayımlandı. Özellikle de 2002 AK Parti iktidarı döneminde Gülen’le fotoğraf çektirme yarışı başladı. Gülen’le fotoğrafı olan sanki ‘ayrıcalıklı’ unvanını alıyordu!

Her dönem Gülen’i eleştirenlere yönelik ‘suçlamalar da’ hafızalardan silinmedi. Havuz medyasının sayfaları arşivlerde duruyor.  Şimdi ise aynı havuz medyası (yenileri de eklendi) ‘Gülen’nin FETÖ’su hakkında neler söylemiyorlar ki… Televizyon ve gazetelerde dünün ‘keskin’ Gülencilerinin nasıl Gülen düşmanı olduğunu hayretle izliyorum. İlginç olan da Gülen için söylenenlerin ‘ilk olarak’ kendileri söylüyormuş gibi ‘bilen’ konumunda gösteriliyorlar. Oysa yeni Gülen ‘karşıtlarının’ söyledikleri önceleri çok söylendi.

Ben hiç Gülenci olmadım. Hatta cepheden karşıt oldum. Şimdi bakıyorum da kendini aklama adına ‘takla atan’, ‘amuda kalkan’ kimler yok ki…

15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı neler olurdu, düşünmek bile istemiyorum. 12 Eylül Cuntasını mumla arar olurduk, desem yeterli. Ama FETÖ’nün darbe girişimi engellendi de ne oldu? Bürokrasi içindeki Gülencileri yine ‘eski Gülenciler’ ayıklamaya çalışıyor. Başarılı olabilirle mi? Ben Gülencilerin bürokrasi içinden ayıklanabileceğine inanmıyorum. Bu arada Gülen karşıtı olan kamu emekçilerinin de görevlerine son verildiği haberleri az değil!

Gözaltılar, operasyonlar, görevden almalar ‘kimlerin referansı ile’ yapılıyor? Yıllardır iç içe geçmiş olan ittifak dağıldı. Saflar nasıl yeniden oluşturulacak? Yani Gülencilerin uygulamalarından geri dönülecek mi?

Yargı içindeyseler, bunların verdiği kararlar yeniden gözden geçirilecek mi? Emniyet ve askeriye içindeydiler, gözaltına alınanların yöneticilik yaptıkları yerlerdeki faili meçhul cinayetlerin araştırılması için araştırma komisyonu kurulacak mı? Eğitimin içi boşaltıldı. Her tarafta imam hatipler mantar gibi çoğaldı, eğitimin içeriği bilimsellikten çıkarıldı. Felsefe dersi ‘gereksiz’ hale getirildi. Zorunlu seçmeli derslerle her okul imam hatipleştirildi. Eğitim;  demokratik, laik ve parasız olacak mı? Sorular çoğaltılabilir. Kısacası, Gülen politikalarından doğal olumsuzluklar ortadan kaldırılacak mı? Yani 14 yıldır uygulanan politikalardan neler değişecek? Mademki Gülenciler yaptı, o zaman toplumu ikiye bölen uygulamalardan hangilerine neşter vurulacak?

Eğer politikalar ve uygulamalar aynen devam edecekse, Gülencilerin tasfiyesi, cezalandırılmasının bir anlamı olmaz. Bu ülke Gülen politikalarıyla çok gerilere götürüldüyse; o zaman hep beraber, demokratik, laik bir Türkiye için adım atalım…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!