Çözüm kampanya mı?
Coşkun Özbucak

Çözüm kampanya mı?

Bu içerik 528 kez okundu.
Reklam

     Kampanyalar etkilidir. Algı değiştirir, duyarlılığı artırır. Reklamların da bir kampanya biçimi olduğunu kabul edebiliriz. Kampanyalar “dikkat çeker”, etkili olur.

         Virüs salgını karşısında evdeKAL kampanyası yapıldı. Ek olarak da Cumhurbaşkanının açıklamasında belirttiği gibi “bağış kampanyası” başlatıldı.

         Bu konuya yeniden döneceğim. Önce “çağrılara”, “taleplere” bakalım:

         EvdeKAL deniyor ancak işçiler, emekçiler fabrikalara, atölyelere, işyerlerine akın akın gidip geliyorlar. Hem de dolu dolu servislerle. Ücretsiz izin çağrıları yapılıyor. İşsizlik Fonu’ndan yararlanma şartları kolaylaştırılsın deniyor, duyulmuyor. İşçi ve emekçilerin sağlığı ve ekonomik hakları devlet güvencesinde olması gerekmiyor mu?

         İşçileri, emekçileri eve gönderen işyerleri var. Ancak zorunlu yıllık izinleri kullandırılıyor. İşten atmalar da az değil. İŞKUR önleri virüs salgınına rağmen kalabalık. Buna devlet müdahale etmeyecek mi?  İzin, işçi ve emekçinin hakkı ve istediği zaman kullanma hakkı gasp ediliyor.

         DİSK, yaşam hakkını savunarak 48 saat süre verdi, işe gitmeme çağışı yapacak. Son anda diğer konfederasyonlar da (TÜRK İŞ VE HAK İŞ)  DİSK’le birlikte açıklama yaparak “ücretli izin” verilmesi çağrısı yaptılar. Bu ses duyulacak mı? Duyulmalı.

         Haftada bir “paket” açıklanıyor. “Pakette” işçi ve emekçilere “müjde” olmuyor. İşçiler ücretli izine ayrılmalılar. İşsizlik Fonu’ndan işçiler yararlanmalı.

Üretici köylülerden hiç söz edilmiyor. Köylülerin bahçede, tarlada çalışma zamanı geldi. EvdeKAL deniyor. Tüm Üretici Köylüler Sendikası (TÜM KÖY SEN) Genel Başkanının bir açıklaması yer aldı basında. Acil taleplerini vurguladı. Üretici köylülerin borçlarının ertelenmesi-silinmesi; gübre, ilaç, mazot gibi giderlerindeki ÖTV ve KDV’nin kaldırılması, faizsiz kredi sağlanması gibi taleplerini belirtti.  Bunlara yönelik bir cümle yer almadı “pakette”.

Şimdi dönelim kampanyaya. Maaşlardan bağış yapmak kişiye aittir. Ancak sosyal devlet, “öncelik sağlık ve halkın temel gereksinimleridir” diyerek yap işlet devret modeliyle yapılan köprü, yol, havaalanlarına verilen paraları erteleyerek, harcamaları kısıtlayarak, bakanlıkların bütçelerinden aktararak bir havuz oluşturmalı. Bu paralarla halkın gereksinimi karşılanmalı.

Çözüm, bağış kampanyası değil; halkçı politikalardır.

 

 

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!