Siyasette güven!
Coşkun Özbucak

Siyasette güven!

Bu içerik 2583 kez okundu.
Reklam

Zamana göre davranmak özü ret etmek değildir. Yaşam biçimi, toplumsal yapı sürekli değişiyor. Bu değişikliklere göre siyasette taktikler geliştirmek zorunludur ama nitelik değişikliği yapmadan.

Siyasette hedefe doğru taktiklerle ulaşılır. Bir değil, iki değil; taktikler sürekli yanlışlar üzerinden planlanırsa hedefe varmak için çabaladığını söyleyenler, aslında hedefe ulaşmak isteyenleri oyalama görevini üstlenmiş demektir.

Türkiye’de siyaset de ‘gelişmekte olan kapitalist ülke’ özelliğine göre ‘gelişmekte olan siyaset’ formatında ilerliyor. Siyasette ‘mutlaklık’ taraf olmayla ilgilidir. Kimden yana siyaset yapacaksın? Buna verilecek yanıt hiç değişmez ama yapılan siyasetin günün koşullarına göre biçimsel değişimleri olur. Örneğin, doğalgaz anlaşması yapıp, alsan da almasan da parasını ödemek zorunda oluyorsan; köprü yaptırıp üzerinden yılda belli sayıda araç geçecek garantisi vermek ve geçmiyorsa parasını devlet bütçesinden karşılıyorsan; işçi ve emekçileri zorunlu bireysel emeklilik sigortasına ekliyorsan tarafın çok açıktır.

Siyasette halkın çıkarları deniyorsa tutum başka olmalı. Demokrasi, eşitlik, kardeşlik deniyorsa ve Meclis halkın iradesi olarak nitelendiriliyorsa ve birlikte iş yapmayı düşünüyorsanız ayrım yapamazsınız. Ayrım yapılmasına destek veren tutum içindeyseniz demokrasi, eşitlik, kardeşlik sözlerinin inandırıcılığı olmaz.

Yine herkesin ortak talebi olan ‘yeni’ anayasa konusunda toplumun bir kısmını dışarıda tutarak tartışmayı sürdürürseniz, sürdürülmesine katkı sunarsanız bu anayasanın toplumun tüm kesimlerini kucaklayacağını iddia edilmesi güven zedelenmesine neden olur.

Ya Gülen- FETÖ tartışmaları! Kim ne diyor? Kimler Gülenci? Eski Gülenciler nasıl Gülen karşıtı oldu?

Her gün sivil, asker, polis ölüyor. Yukardan aşağı herkes kardeşlikten söz ediliyor ama ölümler durmuyor. Kimse yarına umutla bakamıyor.

Toplumda öyle yarılma yaratıldı ki, kimse farklı sesi duymuyor, dinlemiyor!

Bunların toplamı güven zedelenmesinde neden oluyor.

Siyasette taktikler önemli ama doğru olursa. Dün başka, bugün başka tavır içinde olunduğunda ‘omurgası kaymış’ hale gelinir ki, ameliyatla da tedavi zor olur!

Taktikler, siyasette nerede durduğuna göre belirlenir. Bir orada, bir burada yer alınırsa ‘güçlünün’ gücüne güç katmış olunur!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor