Advert
KÜFÜR
Ali Öztürk

KÜFÜR

Bu içerik 1475 kez okundu.
Reklam

 

Osmanlı döneminde Küfürbaz Ahmet Efendi diye biri varmış. Nerede  bir densizlik görse  hiç bakmaz hemen küfrü basarmış.

            Birileri onun bu halini    kadıya şikayet eder. Kadı Efendi, huzuruna çağırdığı Ahmet  Efendiye küfür etmemesi için  nasihat ettikten sonra:         

-Bak evladım der, bundan sonra bir daha küfretmeyeceğine dair bana söz ver,   sırtımda şu gördüğün samur  kürkümü hemen çıkarıp sana vereyim.

Samur kürkün cazibesine dayanamayan Ahmet Efendi, bir daha küfür etmeyeceğine dair  Kadı Efendiye söz verip kürkü alır. Ancak, tam odadan çıkmak üzeredir ki, dışarıdan biri kapıyı  açıp , “Kadı Efendi  size bir şey danışabilir miyim ?”der. Kadı :

-Tabi evladım danışabilirsin,  dediğinde ise:

-Babam öldü, üvey anamla bana nikah düşer mi?  diye  sormaz mı adam…

Ahmet Efendinin yine tepesi atmıştır.  Bir dakika önce aldığı kürkü kadıya uzatır,  “Buyurun kürkünüzü Kadı Efendi” der:

-Ben böylelerine  küfretmeden nasıl dururum  ki?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, grup başkanları tarafından yapılan konuşmalar sırasında AK Partili Güngören ve İBB Meclis Üyesi Mehmet Akif Aşıkkutlu’nun oturduğu yerden “Kayak nasıldı” sözleri üzerine, İmamoğlu’nun kendisine küfrettiği iddiası krize neden olmuş.

Aşıkkutlu’nun “kayak nasıldı ?” sözlerine İmamaoğlu, mikrofon kapalıyken, “g….. girsin kayak” deyince divan katibi AKP’li üye, bunu mal bulmuş mağribi gibi partili arkadaşlarına ispiyonlamış.

Küfür, elbette ki tasvip edilmeyecek, hoş olmayan bir davranıştır. Ancak, insan küfretmemek için ne kadar öfkesini frenlese de  öyle durumlarla karşılaşıyor ki, fren birden patlayıveriyor ister istemez…

İmamoğlu ettiği küfür için her kadar  özür dilemiş ama AKP’li üye  Aşıkkutlu yine de   konuyu yargıya intikal ettirecekmiş.

İmamoğlu, başkan olduğu günden itibaren AKP’liler tarafından her fırsatta itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

İtibarda israf olmaz deyip en pahalı ve kaliteli mobilyanın  yer aldığı Saray’da bile onu kırık sandalyeye oturtmadılar mı?

O’nun küfrünü, fırsat bilip yargıya intikal ettirmeye kalkanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde, ülkemizin bu en büyük  kentinin sorunları görüşülürken, futbol maçlarında tribündeki taraftar gruplarının birbirlerine sataşmasını anımsatan bir tarzda  Belediye  Başkanına gündem dışı bir olayı hatırlatılarak sataşılması  ne derece  doğrudur ki?

 Bunu da sorguluyorlar mı ki acaba?

*********************************

         Bu yıl başarılı bir sezon geçirmekte olan Trabzonspor, şampiyonluğun da en güçlü adaylarından biri…

Ancak ne var ki Trabzonlu olan Maliye Bakanı damat Berat Albayrak, zaman zaman yaptığı yersiz ve taraflı açıklamaları ile Trabzonspor’un bu başarısına gölge düşürmektedir.

Nitekim, Fenerbahçe-Alanyaspor maçında hakem kararlarını protesto eden Fenerbahçeli taraftarlar tepkilerini, ‘damat istifa’ şeklinde aleyhte tezahürat göstermişlerdir.

Sayın Berat Albayrak unutmayınız ki,  siz yalnız  Trabzon’un değil tüm Türkiye’nin bakanı konumunda bir siyasetçisiniz. İlinizin takımı Trabzonspor’u tutmanıza kimse bir şey diyemez. Ancak bunu alenen belli edecek tarafgir açıklamalar yapmanız, biliniz ki en çok Trabzonspor’a zarar vermektedir.

Onun için diyorum ki;

Ekonomi ne durumda farkında mısın,  haberin var mı ey damat?

Futbolla uğraşacağına çarşıyı, pazarı gez de fiyatlara bir göz at

**************

1960 yılı yıllarda Ordu Lisesinde Fizik ve Matematik öğretmenliği yapan, öğrencileri arasında  Dr. Aydın, Remzi Kayahan, Nurettin Korkmaz, Vural Aktaş gibi doktor, mühendis gibi önemli meslek sahibi kişiler de bulunan İbrahim Erbaş 94 yaşında vefat etti.

Kovancı köyünde doğan, 5 yaşında babasını kaybeden merhum Erbaş, tüm  zorluklara rağmen öğretim hayatını başarıyla tamamlamış biriydi. İlkokuldan sonra Galatasaray Lisesini  bitirip  devlet bursu ile dünyaca ünlü  Sorbonne  Üniversitesinden de mezun olmuştu.

Böylesine efsane bir öğretmenin Orta Camideki cenaze törenine katılanlar arasında  kentin ileri gelenlerinden Milletvekili Mustafa Adıgüzel,   Başkan Hilmi Güler, eski Başkanlardan Engin Tekintaş ve hayırsever iş adamı Karlıbel Eğitim Vakfı Başkanı  Ergin Karlıbel’den başka da  pek kimseyi göremedim yazılı ve görsel medyada…

 Parti ilçe başkanlarının kaynanalarının bile cenaze törenlerine  katılmak için  ta köylere kadar gidenlerin  efsane olmuş bir eğitimcinin cenaze törenine katılmamalarını,yadırgadım doğrusu…

İbrahim Erbaş Hocamıza yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar dilerim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI