Yürüyebilmek…
Coşkun Özbucak

Yürüyebilmek…

Bu içerik 740 kez okundu.
Reklam

Yaşam mücadelesi taşlı, dikenli yola benzetilir. Hedefe ulaşmak kolay değildir; engeller çıkar karşımıza, boğuşuruz. Kimi zaman moralimiz de bozulur, umutsuzluğa kapılırız… Ama inatla yürüyen kazanıyor, hedefe ulaşıyor.

Yürüyüş nasıl olursa, engeller aşılır; en az zararla hedefe varabiliriz? Hedef iyi belirlenirse ve özellikle hedefin belirlenmesinde kendimiz de yer alırsak işimiz kolaylaşır. Hedefi belirlemek önemli ama yeterli değil. Bu hedefe varmak için yürüyeceğimiz yolun nasıl olması gerektiği yanında ne ile yürüyeceğimiz de önemli.

Yani, hedefi sen belirlediğinde yürüyüşün anlamlı olur. Koyun örneğini çok kullanırız. Öndeki ‘kara koyun’ uçurumdan atlar, arkasından gelen tüm koyunlar da tek tek atlarlar! Böyle mi olmak gerekir yoksa nereye gidildiği konusunda sorgulayan mı olmalıyız? ‘Kara koyunun’ arakasından gidenin sonu belli…

Taşlı, dikenli yollarda yürüyebilmek, ufku geniş, dünü-bugünü değerlendirerek yarını görebilenin başarabileceği bir beceridir. Hele bu tür insanların yan yana, omuz omuza gelip bilgi ve becerilerini ortaklaştırarak yürümeleri özlenen bir durum değil mi? Hedefi belirleyebilenlerin birlikte yürümeleri…

“Yürümek ve yol” üzerine sözleri olanlar da var. Demirel, ‘Yollar yürümekle aşınmaz!’; Recep Tayyip Erdoğan da, ‘Birlikte yürüdük biz bu yolları…’ demişlerdi. İki sözün söylendiği anki değeri-değerlendirmeleri ile bugünkü değeri-değerlendirmeleri farklı farklı! Yollar aşındı, birlikte yürüyenlerin yolları ayrıldı!

Yürümek aydınlığa, ayrım yapmadan insanlığa hizmet için… Şucu, bucu için değil; insanlık adına, insanlaşma adına…

Sağlam ayaklar üzerinde yürümek ancak okuyarak, yorumlayarak olur. Yani düşünebilme becerisini kullanmakla olur. Günümüzde okumak, yorumlama, düşünebilmek o kadar önemli ki, İstanbul Fatih Camii’nde hocanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu cenaze namazı sırasında ‘Allahım bizi okumuşları şerrinden koru’ diye dua etmesi nedeniyle daha çok okumayı hedeflemeliyiz. Hedefe yürüyebilmenin birinci koşulu okumak çünkü okuyan yorumlayabilir, sağlıklı düşünüp karar verebilir.

Okuyanların olmadığı yerde de yürüyebiliriz ama ‘kara koyun’ nereye giderse ancak oraya gidebiliriz!

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!