Advert
Partiler neden var?
Coşkun Özbucak

Partiler neden var?

Bu içerik 1382 kez okundu.
Reklam

         Politika yapmak için parti şart değil ama hedef iktidarsa partisiz olmuyor. Bazı tartışmalarda “parti karşıtı” olanları da görüyoruz. Bunlar da partisiz particilik yapıyorlar.

         Sendika, dernek, oda, vakıf vb. örgütlenmeler politika yapmanın araçları. Kimi ekonomik, sosyal sorunları öncelik yapıyor; kim de demokratik sorunları. Partiler ise tüm konuları ele almak zorunda.

         Partiler, sorunları uluslararası durumu da dikkate alarak çözmeye çalışır. Niteliklerine ve ülkenin durumuna göre program yaparlar; “üyeleri” aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışırlar. Partiler için “üye” en önemli araçtır. Örgütlenmeyi üyeler aracılığıyla büyütmeye çalışırlar.

Yargıtay, partilerin 2020 yılı üye sayılarını yayımladı. Kurulmuş 82 parti var. Partilerin bazılarının üye sayıları şunlar: 20 partinin hiç üyesi yok. 35 partinin büyük bölümünün üye sayısı 100’ün altında diğerleri 500’ü geçmiyor. Meclis’te grubu olanlar: AK Parti 10.195.904; CHP 1.257.753; MHP 479.199; İYİ Parti 266.440; HDP 39.334. Diğerlerinden bazıları: DP 443.757; Yeniden RP 57 bin 175; DSP 34.266; SAADET P 220.830; Yeşil ve SP 1082; TKP 2271; SOL P 3817; EMEP 5117.

Partilerin örgütlenme biçimleri farklı. Üye sayıları, ekonomik durum yanında “demokratik yarış” olanaklarının bulunup bulunmasıyla da ilintili. Eşit şartlarda olmayan yarışların sonucu başlamadan bellidir. Yukarda üye sayısı verilen partilerin nitelikleri ve mücadele anlayışlarının farklılıkları ortada. Bazı partilerin “üyelik şartları” da farklı. Her isteyenin üye olma şansı yok. Bunlar ayrı konu.

Dikkat çekmek istediğim başka. 20 partinin hiç üyesi yok. Parti kurulmuş. Kuruluştan sonra kurucular bile partisine üye olmamış! 35 partinin üye sayısı yok gibi. Çoğunluk 100’ün, diğerleri de 500’ün altında. İnsanların parti kurmalarına kimsenin karışma hakkı yok. Herkes parti kurma özgürlüğüne sahip. Partiler iktidar mücadelesinin araçları olduğuna göre üyesiz nasıl bir iktidar mücadelesi veriyorlar anlayamadım.

Partilerin üye sayısı, günlük yaşam sorunlarına göre de belirlenebiliyor. Özel çıkarlar nedeniyle üye olanlar olduğu gibi, “şartları” gereği partilere üye olmayanlar-olamayanlar da az değil.

Siyaset, özel çıkarlar için yapılmıyorsa zor iş. Özverili olmak, emek harcamak zorunlu. Yalnızca üye olup aidat vermeyenler, çalışmalara katılmayanlar milyonlarsa bunların üye gözükmelerinin bir önemi de yok.

Üyelerin söz hakkı bile olamadığı; delegeliklerden haberdar olunmadığı partilerde “bir bilen” belirleyici oluyor.

Yargıtay’ın yayımladığı 2020 yılı partiler ve üye sayıları listesi dikkatimi çekti, inceledim. Sizlere de öneririm.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI