Advert
DÜŞÜNMEK-ÜRETMEK ve YARIŞMAK
Ekrem Karadağ

DÜŞÜNMEK-ÜRETMEK ve YARIŞMAK

Bu içerik 1992 kez okundu.
Reklam

Ordu şehir merkezi sokaklarında geziyorsanız sevinip umutlanmamak elde değildir. Vay be demekten kendinizi alamıyorsunuz. Ordu Büyükşehir belediyesinin sokaklardaki panolara bakıldığına şapka çıkarıyorsunuz; “Düşünen- üreten ve yarışan Ordu!”

Ne güzel…

Umut taşımamak olası değildir.

Düşünmek söylemi denildiğinde ilk önce Ulusumuzun eğitim sistemini irdelemede yarar var. Eğitim sistemi çağdaş ve bilimsel mi, yoksa gerici ve dinsel midir buna bakmak yeterlidir.

Düşünen toplum kaliteli bir eğitim sistemiyle gerçekleştirilir.

Az gelişmiş toplumda insanların verimliliği düşüktür, iş ve hizmetler kalitesizdir, üretim yerini tüketim almıştır, insan ilişkilerinin de kimin kimden üstün olduğunun kanıtlanması alır. Buradaki insanlar mutsuzdur, ama neden mutsuz olduklarını bilmedikleri gibi sorgulamazlar. Herkes her şeyden yakınır çözümü başkasından bekler. Sonuçta bu ülkeler gelişemez ve gelişmiş ülkelere bağımlı yaşarlar…

Üretmeden tüketen toplumlar bir gün açlığa mahkûm kalırlar.

Yarışmak konusuna verilebilecek yanıtı bulmaya çalışıyorum, koşmak, yüzmek, sporun çeşitli dallarında mıdır, ekonomik anlamda mı açıklık getirilmelidir. Yarışmak başlığına bir somut örnekle yorumlayacak olursak; ilimiz limanına (rıhtım) 2002 yılından bu yana tek bir gemi gelmediğine göre takdiri sizlere bırakmak gerekir.

Bugün insanlarımıza anlatmamız gereken konular bunlar olmalıdır. Eğitime yerleştirmemiz gereken ilkeler bunlar olmalıdır. Gençlere anlatmamız gereken sözler bunlar olmalıdır. Çalışanlara anlatmamız gereken en önemli gerçek budur. Tüm bunları anlamadan bunu kabul etmeden ne bir toplum, nede o toplumun insanları gelişir,  

Ordu düşünüyor mu, üretiyor mu, yarışıyor mu sorularının yanıtları ile ilgileniyorsanız,

Çocukların nasıl eğitildiği ve yetiştirildiğine, Gençlerin nelerle ilgilendiğine, bakacaksınız ki konu başlıklarının doğru yanıtları burada gizlidir.

Düşünüyor muyuz, üretiyor muyuz, yarışıyor muyuz kararı sizler veriniz… 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI