Advert
Çocuklarımıza Kitap Okuma Eğitimini Verebiliyor Muyuz?
Cevat Yıldırım

Çocuklarımıza Kitap Okuma Eğitimini Verebiliyor Muyuz?

Bu içerik 1813 kez okundu.
Reklam

 

Eğitim insan hayatının değişmez bir parçasıdır. Çocuklarımız, ailenin neşe kaynağı, toplumun temelidir, yarınımızın ümididir.

Çocuklukta atılan okuma eğitiminin temelleri, büyüyünce insanın fiziki, ruhi ve akli bakımından ne olacağını tayin eder. İyi ve kötü huylar çocuklukta kazanılır. İstatistikler göstermiştir ki, çocuklukta kazanılan huylardan kurtulmanın imkansız denecek kadar güç olduğu gerçek belgelerle karşımıza çıkıyor.

Bu nedenle eğitimle okumayı birbirlerinden ayırmalıyız. Tıpkı tavuk yumurtadan mı, yoksa yumurta mı tavuktan çıktı oluşumuna benzemektedir. Çünkü okuma, günlük hayatımızın bir parçasıdır. Okul hayatında ise öğrencilerimizin en büyük ders aracı ve en büyük dostudur.

Acaba uygulamalardaki okuma, çocuklarımıza neleri kazandırıyor? Bu durumla ilgili bir sıralama yapalım. O zaman gerçekler net olarak karşımıza çıkmış olacaktır. Şöyle ki:

1- Okumak üzüntünün, elemin, stresin ilacıdır. Aklını kullananların anahtarıdır.

2- Allah'ın 'Oku' emrine boyun eğen, adam olabilme yoludur okuma emri.

3- Okuma bizlere tecrübe ve paylaşmayı öğretir.

4-Kitap ise okuyanların en yakın dostudur.

5- Dinlenme aracıdır. Ayrıca bizleri günlük sıkıntılardan kurtarma ilacıdır.

6- Bilim, sanat, edebiyat okuma sayesinde kazanılır.

Yukarıdaki açıklamaların ışığında, kafamızı ellerimizin arasına alarak şöyle bir düşünelim. Bizler okuyor muyuz? Maalesef hayır. Acaba neden? İstatistikleri sunalım. Ona göre değerlendirme yapalım.

Finlandiya'da bir yılda 100 kişiden 14 kişi kitap okuyor. Almanya, Japonya, Amerika ve diğerleri bu durumu takip ediyor. Acaba bu oran bizde nedir? Üzücü ama gerçek, maalesef 10 binde bir kişi kitap okuyor?

Bu durum karşısında suçumuz var mıdır? Elbette vardır. O da birincisi, Allah'ın 'oku' emrine uymamak, ikincisi vatandaşlık görevini yerine getirmemektir. Üçüncü suçumuz nedir biliyor musunuz ? Kitapları kütüphanelere hapsetmek. Sonra ne yaptık? Kitapları raflarda unuttuk.

İşte bu nedenlerle bilim bizden kaçtı. Emperyalist dediğimiz batı ne yaptı? İlmi kaptı. Hızla ileriye gitti. Çünkü bilimin güneş olduğunu çok erken fark etti. Bu gelişmelerin sırrı nedir? Kiliselerde laiklik kurallarının uygulanarak devlet işlerine karışmasının önlenmesiyle sonuçlandığı uzman kişilerin görüşleriyle teyit edilmektedir.

Biz ne yaptık? Atatürk'ün 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir' sözünü bir tarafa bıraktık. Abdurrahman Dilipak'ın söylediği gibi 'Fabrika gibi imam hatipler açtık'. Dinimizi batılı istihbaratçıların kontrolünde olan tarikatlara bıraktık. Sonra ne yaptık. Kuş uykusuna yatarcasına, kendimizi sadece uyumaya bıraktık. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI