Advert
 KAVRAM KİRLİLİĞİ
Sevinç Erol

KAVRAM KİRLİLİĞİ

Bu içerik 1521 kez okundu.
Reklam

 

Garip bir zamanın, garip bir döngüsünü yaşıyor gibiyiz. Birkaç gündür TV programlarına şöyle bakıvereyim dedim. Demez olaydım. Gürültü, bilgi, görsel kirlilik derken kavramları da kirletmişiz.

Ahlaksızlık alenen TV programlarında bangır bangır boy gösteriyor. İnsanlarda bu ahlaksızlığı doğal bir şeymiş gibi sorguluyor. Konuyu istişare ediyorlar. Ben şok oldum.

Dizi filmler kimin elini geçtim, kimin karısı kim, ben bile çözemedim. Alenen yarışma programları olmuş kişisel hakaret ve ahlaki yoksulluk. Çok olağan bir şey gibi izlenip gülünüyor.  Ahlaksızlığa güler, izler olmuşuz.

         Böyle şeylerde var denilebiliyor.Siz iyi misiniz?İnsanların kişisel haklarının bu kadar alenen kirlenmesi ve bunu tiye alınması. Toplumsal bir çöküştür.

Kötüyü ve kirliliği ön plana çıkarmamak, iyiyi- yapıcılığı ön plana çıkarmak geliştirmez miydi?

Çökmüş medeniyetlerin çökme nedenleri, içlerine kurt düşürüp, kendi kendilerini, içten içe yok etmelerini izlemekle olur. Ve bu süreci doğal döngüymüş gibi göstermekten geçer.

Biz gelişmiyoruz farkında mısınız? Genleşip ahlaki kavramlarımızı kirletiyoruz.Gelişim popüler zenginlik dejenere olmuş, etik yoksunluk değildir.Resmen kavram kirliliği yaşıyoruz.

Çoklu kültür, bireysel ve toplumsal zenginlik getireceğine, işin en kirli kısmını özümsemişiz.

Sanırım en bencil egolar, insanları ele geçirmiş bireysel yükseliş ve primlere giden her yol mubah olmuş.

Uyuyor musunuz?Gözünüze gönlünüze katarak mı indi? Beyniniz felç oldu kesin, düşünsel yeteneğinizi kiraya mı verdiniz?Vicdan, edep, ar diye zamanın bir bölümünde yaşayan duygular vardı.Kişilik saygınlığı ön plandaydı.

         Ayaklar baş olunca, tüm duygular intihar edivermiş. Edep, ar kavramı zamanda önemini yitirip, kavramsal güncellemede yok oluvermiş.

İnsanlar korkutulup, korkuluğa dönmüş. Ne diyeyim bilemedim.

Siz iyi misiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI