Ordu'nun Şehrengizleri-Ali Aydoğan-Salih Aydoğan
Yavuz Kalyoncu

Ordu'nun Şehrengizleri-Ali Aydoğan-Salih Aydoğan

Bu içerik 537 kez okundu.
Reklam


Ordu şehri bir zamanlar iki katlı beyaz badanalı evlerle doluydu. Boztepe’den bakıldığında yeşillikler arasında görünen beyaz badanalı, içinde üç neslin bir arada aile büyükleriyle birlikte yaşadığı bahçeli evler. Evlerin aralarındaharman dediğimiz, yeşil çimenli arsalar çocukların oyun alanıydı. Her mahallede ayrıca oyun oynamaya uygun büyük alanlarda vardı. Şehir içinde Vilayet binasına giden yolun sağındaki Millet Düzü; her türlü spor etkinliğinin yapıldığı yerdi. En sevilen oyun futboldu. 
Sevgili Ali Aydoğan abi ile Ordu’nun eski günlerini andık. Maziye gittik. Arkadaşlığın dostluğun tavan yaptığı 1950’li yıllardan günümüze güzel bir sohbet ettik.
 
“İnşaat Ustası Ahmet Aydoğan’ın 10 çocuğundan yedincisiyim. Babam Ahmet usta renkli gözlü olduğu için ‘Çakır Ahmet’olarak tanınırdı. 1949 Ordu Selimiye Mahallesinde doğdum. Altı kız, dört erkek kardeşleriz. İlk dört kardeşimiz Gümüşhane’de dünyaya gelmiş (Gümüşhane Torul Güzel oluk köyü), sonra Ordu’ya yerleştiğimizde diğer altı kardeş Ordu’da doğmuş.
İlk Okulu Gazi İlkokulunda okudum. Okul çıkışı şimdiki Askerlik Şubesi önünde, stadyumun arkasında, deniz kenarlarındaki kumluklarda, sarı çiçeklikte kendi aramızda maç yapar, bizden büyük abilerimizle beraber oynar veya abileri seyrederdik. Sonra kendimiz takım kurup sınıf ve mahalle arkadaşlarımızla oyunlar kurmaya başladık. 
Sonra Merkez Ortaokuluna başladım. Babam okumamızı çok istiyordu. Babamdan gizli şimdilerde yıkılıp yerine meydan yapılan, Merkez Ortaokulu’nun arka bahçesinde basketbol ve voleybol maçları yapılan sahada üçe üç, dörde dört maç yapardık. Beden Eğitim Öğretmenimiz Orhan Kartal, okulda hem kendini hem de sporu sevdirmişti.
Orta birinci sınıftaydım, Ocak kulübü yöneticisi Dişçi Muzaffer Altınel beni çağırdı. Ömer Dağaşan ile birlikte görüşmeye gittik. Forma rengi sarı-lacivert diye, teklifi geri çevirdim. 
Ordu Gücü ile ilk adım
Metin Oktay hayranıydım. Sonra İdmanYurdu istedi onların da forma rengi sarı-siyahtı. Onlarada kesin cevap veremedim. Bu arada ben ve arkadaşlarım Ömer ağanın düzünde aramızda maçlar yapıyorduk. O sırada da Baba İbrahim(Alper) Ocak Kulübü başkanlığından ayrılmış futbolcu arıyorlarmış. Ordu Gücü’nü yeni kurmuşlar. 
Emre Güler ve Çetin İşcanlı bizi takip ediyorlarmış(1963). Rahmetli Hocamız Çetin İşcanlı beni ve on iki kişilik gurubumuzu Ordu Gücü’ne götürdü ve amatör futbol hayatım başladı.
 
Ordu Gücü: Kaleci (Şarlo)Talip- (Kuru)Hayri-Ali-(Piliç)Necmi-Bahtiyar- Adnan-(Dilik)Yener. Oturanlar: İmamo Atila-Giresunlu-(Ayva)Şevket-Şaban- Murat.
Ordu Gücü çok iyi bir takımdı. Yener Çelik ve Hayri Ertürk bize abilik yaptı. Takıma uyum sağlamakta zorlanmadık. 1967 yılına kadar Ordu Gücü’nde futbol oynadım. Bu arada Liseye geçmiş, okul takımında futbol oynuyordum.
 
1963. Ordu gücü: Ferhat-Hasan-Bahtiyar-Ali- Necmi-Hayri-Nizam(Giresun). Oturanlar: Murat-Atila-Şevket-Adnan.
 
Ordu Gücü futbol takımı: (Ayaktakiler) Hayri-Ali-Bahtiyar-Nizam-Hasan-Ferhat.Oturanlar; Necmi-Yılmaz-Şevket-Atila-Muzaffer.


  
Ordu Lisesi: Kuru Hayri Ertürk-Höllük Mehmet-Ali Aydoğan-Cemal Çol-Bilgin-Hasan Bacınoğlu -Atanur.Oturanlar: Cemal Yöntem-Fikri Tefil-Muzaffer-Hasan-İmamo Atila.

 
Ordu Lisesi ile bir bayram töreninde merasim geçişi.1963
 
İki Kardeş Ordu Lisesi futbol takımında bir arada.Erdoğan Cinel hocanın sağında ve solunda.
Küfürsüz karşılaşmalar
Futbolcu olmak bir ayrıcalıktı. Ordu halkı maçlarda takım tutar onlarla heyecanlanır, gol atılınca takımla birlikte coşardı. O yıllarda küfür hiç edilmezdi. Saha içinde mücadele gereği ufak tefek sertlikler olsa da maç sonu sarmaş dolaş olurduk. Ordu gücü kolej takımı gibiydi. 
İdarecilerimiz gönlü bol insanlardı. Giyim için terzi Emrullah Yeşiltepe takım elbiselerimizi dikiyordu. Baba İbrahim’in lokantası emrimizdeydi. Okul için kitap ve defterlerimizi almamız için anlaşmalı kitapevi gösterirlerdi. Baba İbrahim hepimize harçlık olarak parada veriyordu. Diğer hiçbir kulüpte böyle şeyler yoktu. 
Benim futbol oynamam kardeşim Salih’in önünü açtı. O daha rahat oynadı. İyiki de oynamış, her zaman futboluyla gurur duydum.
Babam bizim futbol oynamamıza karşıydı ama benden sonra Salih Orduspor’da iken Orduspor’un her deplasmanınababamda gitti. Okul takımı, Ordu Gücü derken, rahmetli Kara Ali(Ataoğlu) Ordu Genç karması takımına beni aldı. Babamdan gizli oynuyordum. Kardeşim Salih te benim yolumdan gidiyor, o da okul takımında ilk on birde oynuyordu. 
 
1965 yılı. Ordu Genç Karması ile bütün gurupları geçerek, Mersinde Türkiye ikinciliğini kazandık. Son maçta Ankara Genç takımına 1-0 yenildik. İkincilik kupasını Futbol Federasyon’u Başkanı Orhan Şeref Apak verdi. Daha sonra bu genç takım Orduspor’un temeli oldu. Ordu’ya döndük. Ordu Gücü ile amatörde, Ordu Lisesi ile de okullar arası maçlarda şampiyon olup gruplara gidiyorduk. Her geçen gün büyüyor futbolumu geliştiriyordum.


 
1965. Dilik Yener-Kuru Hayri- Ali-Piliç Necmi-Bahtiyar-Hasan Hoca. Oturanlar: Fatsalı Civit İsmet-İmamo Atila-Şevket-Atacan Murat-İmam Atanur.

 
Ordu Gücü Forması ile Samsun Demirspor u yendikleri kadro: Alaattin Şahin, Talip Akçevre, Pele Erol Aydoğdu, Ali Aydoğdu, Piliç Necmi Akgül, Ertan Kalay, Kuru Hayri Ertürk, Emre Güler. Oturanlar: Dilik Yener Çelik, Murat Atacan, Şevket, Fatsalı Civit İsmet, Bahtiyar Tenteoğlu, Radoviç Dursun.

 

 


Orduspor kurulmadan önceki son şampiyon Ordu Gücü futbol takımı. 1966-67
Orduspor kurulurken…
Orduspor kurulduğu için Amatör takımlar kapatılıp veya birleştirilip ne derseniz deyin, Orduspor; Ordu’nun çocuklarından oluşan dev bir kadroyla kuruldu. Ben ayni yıl 1967’de İstanbul İktisat’ı kazanmıştım.İsfendiyar hoca yönetimindeki Orduspor’la iki ay çalıştım. 
Babam okumamı istiyordu. Üniversite tahsilimi yapmak için Ordu’dan ayrıldım. Üniversiteye başladım.Okulda devam mecburiyeti yoktu. Maçtan maça gelmek şartıyla Soyaspor’da oynamaya ve kaptanlık yapmaya başladım. Benden altı yaş küçük kardeşim Salih de antrenörlüğünü Komiser Şevket Görez’in yaptığı Soyaspor alt yapısına girmişti. Bir müddet sonra A takıma girdi, birlikte oynamaya başladık. Ayni zamanda Ordu Lisesi’nin futbol takımında da Salih’le ayni takımda oynuyorduk.

 
Abi kardeş Ordu Lisesi futbol takımında.
Ordu Lisesi- Ticaret lisesi kardeşliği:Ali-Cengiz-Salih-Kel Adem. Oturanlar: Yılı-Fikri-Yusuf-Hoppa Salih.
1968 yılında Annemin rahatsızlığı nedeniyle üniversiteye ara verip Ordu’ya döndüm. 

 
1968 Soyaspor:İdareci Cemil Aktaş. Yılı-Cemal-Ali-Ali Rıza-Şeref- Oturanlar: İsmet-Cemil-Uğur-Yusuf-Fikri-Adem.
    Nevşehirspor’dan transfer teklifi aldım. Arkadaşım Bahtiyar Tenteoğlu ile birlikte gittik. Beş yıllık Nevşehirspor’da futbol hayatım başladı. Hem futbol oynuyor hem de Taskobirlik’te çalışıyordum. Kısa zamanda seyirciye ve takıma uyum sağladım. 
  
1970. Nevşehir spor.                                1968.Nevşehir spor.

1970 yılında Adem Aksoy’u da Nevşehirspor’a aldırdım. Bahtiyar Tenteoğlu ve Adem Aksoy. Üçümüz Nevşehirspor’un başarısı için ter döktük. Seyirci ile çok iyi bir birlikteliğimiz vardı. Defansta oynamama rağmen frikikten ve takım korner atacağı zaman rakip ceza sahasında hava topuna yükselip çok goller attım. 
Üçümüzde takımın değişmez futbolcularıydık. Her yere beraber gider beraber yer içerdik. Nevşehir’de bize en büyük destek Ordu Gücü’nde hocalığımızı yapan, spor deyince akla gelen Ordu’da çoğu futbolcunun yetişmesinde rolü olan Nevşehir Ticaret Lisesi’nde Okul Müdürlüğü yapan Emre Güler ile birlikteydik. Daha sonra (Piliç)Necmettin Akgül’ü de Nevşehirspor’a aldırdım.
  
 1-Bahtiyar Tenteoğlu-Ali Aydoğan-Adem Aksoy.(Nevşehirde) 2-Emre Güler-Bahtiyar Tenteoğlu ve Ali Aydoğan.
    Beyrut yollarında
1970 yılında,takımla birlikte devre arasında Akdeniz olimpiyatlarına hazırlanan Beyrut futbol takımından hazırlık maçları için davet alıp Beyrut’a Federasyon kanalıyla gittik. Hem devre arası kampı yaptık, hem de tatil yapmış olduk. Onlar olimpiyatlara hazırlandı, bizde lige hazırlandık.
1971 yılında Amatör Milli’ye davet aldığım zaman şanssız bir şekilde ayağım kırıldı. Nevşehir’de oynarken her fırsatta Ordu’ya gelip ailemle beraber oluyordum. 1972 yılında Nazım ve Mürüvvet Günay’ın kızı Fatma Serpil ile hayatımı birleştirdim. Evliliğimizde iki oğlum ve bir kızım dünyaya geldi. 
  
Orduspor sezon açılışı.                                             Çift kale sonrası istirahatte.
  
      Sezon açılışı ve antrenman öncesi fotoğraflar.

Orduspor genç takım- Amatör ve A Takım sezon açılışı öncesi geleneksel Atatürk anıtı ziyareti.

1973 yılında Orduspor’a geldim. Hazırlık maçlarına çıktım. Kısa süre sonra bazı nedenlerden dolayı ara vermek zorunda kaldım ve futbolu bıraktım. 
1975 yılında Ankara’da çalışma hayatına devam ettim. Bir süre sonra Ordu Fiskobirlik’te çalıştıktan sonra son olarak Soya’da göreve devam edip, 1997 yılında Soya Ticaret Müdürü iken emekli oldum. 

1967-1968. Şampiyon Soyaspor: Zeki-Ömer-Ufuk-Houzum Ali-Adem-Ali. Oturanlar:İsmet-Şevket-İsmail-Yusuf-Fikri.
   Futbol için yaratılmış iki Kardeş. Ali ve Salih Aydoğan.
 

Kardeşim Salih
Kardeşim Salih, 1953 Ordu doğumlu. Babam köyde muhtarlık yaptığı dönemde doğumunu Gümüşhane yazdırmış. Küçükken mahallemizin sevimli afacan çocuğuydu. Güzel Ordu İlkokulu öğretmeni Hüseyin Aktürk dört yaşındayken Salih’i okula kayıt yaptırdı. Oda bizim gittiğimiz yollardan mahalle aralarında, okul bahçelerinde kendini geliştirdi. 
İlk zamanlar babamın kızdığını bildiğim için bende futbol oynamasına karşı çıktım ama izleyince çok beğendim. Teşvik ettim.
Ordu Lisesi ve Soyaspor’da birlikte futbol oynadık. Beraberce her iki takımı da şampiyon yaptık. Soyaspor ligden çekilince bir yıl Bulancak Gençlikspor’da oynadı. Takımı şampiyon yaptılar, o yılda Ümit Milli takıma seçildi.
 
Fatih Terimli Ümit Milli takım formasıyla Ordusporlu Salih ve Arif.1969.

Ben Nevşehirspor’a gidince Salih Orduspor’a transfer oldu(1970). Fikret Ayabakan’ın kaptanlığını yaptığı Orduspor’daoynamaya başladı. O yıl çok iyi bir kadro vardı. Ticari İlimleri de o yıl kazandı. Üniversitede devam mecburiyeti yoktu. 
  
    
Salih’in yerine Fatih Terim
Başarılı futbolu ile dikkatleri üzerine topladı. Defansta Fikret’le önlü arkalı oynuyorlar, kendi sahasında hiç yenilmiyorlardı. Sonra üç büyüklerden teklif aldı. Önce Galatasaray istedi ama Salih Orduspor’u bırakmadı. Galatasaray bunun üzerine 1973-74 sezonunda Adanademirspor’dan Fatih Terim’i aldı. 
Sonra 1978 yılında Fenerbahçe, ardından 1980 yılında Beşiktaş istedi. Bir dönem Fahrettin Tercan aracılığı ile Almanya’da Bayern Münih’le görüşmeye çağırıldı. Çok transfer dedikodusu oldu. Her şeyi reddetti. Seyirci tarafından İMPARATOR diye çağırılmaya başlandı. Orduspor’dan ayrılmadı. 1978 yılında evlendi, bir oğlu, bir kızı oldu.
1981 yılında askere gitti. Acemi birliğine Isparta’da başladı. Ordu’da askerliğini futbol oynayarak bitirdi, 18 yıllık Orduspor futbolculuk hayatını noktaladıktan sonra.

 
1991 yılında Piontek’in yönettiği Antrenörlük kursunu başarıyla tamamlayıp A belgesini aldı. Biz eski terbiye ile büyüdük. Büyüğe saygı küçüğe sevgi şefkat göstermek öğretildi bize, lokmayı bölüp yemenin önemi anlatıldı. Eskiden her şey çok daha güzeldi. Şimdi eski arkadaşlarımızla bir araya gelip o günleri yad ediyoruz.”
      İlk defa paylaştığımız fotoğrafları ve bizlere Ordu futbol tarihinin eski güzel günlerine götürdüğü için Ali Aydoğan abiye teşekkür ediyorum.

1966-67 Ordu amatör lig şampiyonu Ordu Gücü’nün son kadrosu müsabaka öncesi. Ayaktakiler sağ başta Dıgı Mehmet-Dabi Turgut-Tahsin Kargı-(Kuru)Hayri Ertürk-Ali Aydoğdu-Bahtiyar Tente-(Piliç)Necmi Akgül-(Dilik)Yener Çelik-(Singer)Alaittin Şahin- Emre Güler- Mustafa Kalyoncu(Bşk)-Oturanlar:.., (Şarlo)Talip Akçevre-İmamo Atila-Şaban- Atila-(Ayva)Şevket Öztürk-Adnan Çelik-Murat Atacan- Mustafa Çelik.
    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!