Advert
Koruyamadınız, bari abartmayın!
Yusuf Can Erişen

Koruyamadınız, bari abartmayın!

Bu içerik 1589 kez okundu.
Reklam

                  Serbest piyasada fındık fiyatları 20 liraya dayandı. Tabii bu geç gelen fındık fiyatı, fındığını satan küçük üreticiyi fazla sevindiremese de gelecek sezon için önemli bir gelişmedir.

                  Serbest piyasada oluşan yüksek fiyat; bu yıl fındık politikasının doğru olduğunu gösteriyor. TMO’nun erken piyasaya girmesi, beklentilerin ve doğru bir fiyatı açıklaması, bir denge faktörü oldu ve yıllardan sonra ilk kez serbest piyasa fiyatı; açıklanan (TMO’nun fiyatı) taban fiyatın üzerine çıktı.

                  Demek ki aklın yolu bir.

                  Yıllardır ne diyoruz; fındık fiyatı üretici bahçeye girmeden ilan edilmeli, her telden rekolte açıklanması önlenmeli, daha da önemlisi TMO veya Fiskobirlik gibi bir kurumun peşin para ile piyasaya alım için görevlendirilmesi…

                  Bu yıl da bu yapılmıştır ve beklenen fiyat gerçekleşmiştir. Böyle olunca regülatör görevi gören kuruma da çok fazla iş düşmemiştir.

                  O halde istikrarlı bir fındık politikasının ana faktörleri belli olmuştur.

                  Şimdi bununla fazla oynamadan, fındıkta verim ve kaliteyi artırmanın, Pazar ağının genişletilmesinin çaresine bakılmalı ve hedef bu olmalıdır.

                  Bu da yapıldığında, fındıkta hem üretici, hem manav, hem tüccar ve ihracatçı kazanacak, hem de zaten kazanan devlet, daha fazla kazanacaktır.

 

                  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI