İyi ve Kötü
Coşkun Özbucak

İyi ve Kötü

Bu içerik 1393 kez okundu.
Reklam

 Güzel-çirkin, iyi-kötü karşıt sözcükler. Yaşamın bir gerçekliği. Biri varsa diğeri de var demektir. Güzel yoksa çirkin de yoktur. İyi yoksa kötü de olmaz. Konuşurken “bir de olumlu yönden bak” denir. Demek ki, bir değerlendirme yaparken farklıbakış açılarıyla değerlendirme olanağı var. Nereden baktığın önemli bu durumlarda.

         Ordu Büyükşehir Belediyesi bazı kararlar alıyor. Alınan kararlar nedeniyle bir eleştiri yapıldığında “Hep eleştiriyorsunuz, iyi yaptıkları yok mu? diye sorarlar. İyi-kötü ayrımı kişiye göre değişir. Enver Yılmaz döneminde otogarın elektriğinin güneş enerjisi ile elde edileceği açıklandığında “iyi” değerlendirme yapılmıştı. Diğer yaptıkları eleştirilmişti. Hepsinde de haklı çıktık. Deniz dolgusu, Boztepe Macera Park, Botanik Park- şehir hastanesi, özel proje alanları vb. O zaman eleştirileri haksız bulanlar şimdi bizim gibi düşünüyor.

         OBB Başkanı Hilmi Güler, Ayışığı Otopark’ın kaldırılacağını ve park yapılacağını açıklamış. Buna “yanlış yaparsınız” diyen olur mu? Geçiken bir karar. Makama gelir gelmez yapılması gereken ilk açıklamalardan biri olmalıydı. Geçikse de olumlu. Açıklandı da ne zaman uygulanacak bu karar bakalım.

         Olumlu açıklama nedeniyle daha önce bir çok kez yazdığım gibi yeniden yazayım. Ordu’nun otopark sorunu nasıl çözülecek? Cadde otoparklar ne zaman kadırılacak?  Bina yapılırken “otopark payı” adıyla alınan para nerede birikiyor ya da nerelere harcandı? Bu konuda bir açıklama beklemek hakkımız.    Su, yol, kanalizasyon, park-bahçe, pazar yeri ve otopark hizmetleri belediyelerin övünmeden yapması gereken zorunlu işler değil mi?

         Sırrıpaşa Caddesi’nin altyapısı yapılıyor. Başkan Güler, altyapı için “çürük” değerlendirmesi yapmış. Oysa buranın altyapısı yeni yapılmıştı. Geçmiş Başkandan davacı olabilecek mi? Sırrıpaşa Caddesi altyapı çalışması sırasında olumlu olan, çalışmaya ara verilince yolu halı saha çimiyle kaplatarak çamurda yürümenin önüne geçmesidir. Yine Boztepe Macera Park yapılmıştı. Olmaz sesleri duyulmadı, yapıldı. Hem de arazi sahibinin veriş şartlarına uyulmadan. Yapılan harcamanın da hesabı sorulacak mı? Protokole uymayıp boşa giden harcamayı yapanlardan şikayetçi olunmayacak mı?

         Belediye hizmetleri iyi ya da kötü hemen dikkat çeker. Sokaklarda belediye hakkında konuşmalar birinci sırada olur. Yaşanabilir bir şehir için asıl sorumlu olan belediyelerdir. Olumlu-olumsuz değerlendirmelerden yararlanabilmek, yeniden yanlış yapmanın önünü keser.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!