BAŞSIZ OLMAZ
Ekrem Karadağ

BAŞSIZ OLMAZ

Bu içerik 1682 kez okundu.
Reklam

                                             Padişahlık, Sultanlık, Krallık gibi tek kişiye bağlı yönetimler insanlığa acılar yaşatmış, kardeşkanı dökülmüş, kişinin hata yapması ve kandırılmasına yol açmıştır. Aşiret, boy, derebeylik süreçleri ve yaşanan olumsuzluklar sonrası modern devlet, Demokrasi ve Cumhuriyet yönetimi insanlık tarihindeki yerini almıştır.

Demokrasi; En kötü bir yönetim biçimi olan bir kişinin zevklerine göre kurulan imparatorluk, padişahlık, diktatörlüklere karşı geliştirilen sistemdir.

Demokrasi; saman altından su yürütmek isteyenlere göz yummamaktır. İnsanlar düşündüklerini ve dilediklerini başkalarına zarar vermemek koşuluyla dile getirmektir.

Demokratik yönetimlerde kurumları ve sistemleri sağlam kurmak ve güçlendirmek esastır.

Modern toplumlarda bireylerin sorunlarının çözüm yolu Demokrasiden geçer. Geçmişte görülmüştür ki padişahlık ve tek adamlık keyfi olmakla beraber kardeşkanının akıtıldığı ve katliamlarının yapıldığı sistemin adıdır.

Ulusumuzda Demokrasi var mıdır, yok mudur tartışıladursun, yaşanan uygulamaların demokrasi anlayışıyla alakası yoktur.

Çobansız koyun sürüsü… Hakemsiz futbol maçı… Kaptansız uçak… Öğretmensiz öğrenci… Komutansız asker olamayacağı gibi, Başbakansız da millet olamaz…

Birilerinin keyfiyeti, ihtirasları uğruna Türk insanı başsız ve yetim bırakılmıştır.

Parlamenter sistemsiz ve Başbakansız olamayacağı başlangıçta belli olmuştur.

Bireysel ihtiras uğruna sistemi değiştirerek genç nesillerin hayatlarını karartmaya kimsenin hakkı yoktur, Parlamenter sistemin dışındaki yönetimlerin uzun süre yaşama şansı yoktur. Teknoloji ile donanmış bilişim toplumların ihtiyaçlarına böylesi yönetimler cevap veremez. Şiddet, korkutma ve baskı çare değildir.

Bu nedenledir ki; “tek bir kişinin hayatı, dünyadaki en zengin insanın mal varlığından milyonlarca kat daha değerlidir. “ CHE CUEVARA

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor