ORDU DIŞARI PARA KAPTIRIYOR
Mehmet C. Savaşkan

ORDU DIŞARI PARA KAPTIRIYOR

Bu içerik 925 kez okundu.
Reklam

 

Ordu’da yerel idareler çeşitli zamanlarda işlerini firmalara yaptırmak durumundalar. Bu nedenle de çeşitli zamanlarda ihaleye çıkıyorlar. Çöp toplama, araç kiralama, dış cephe yenileme, kaldırım taşı değiştirme, tamirat, tadilat gibi işler yaptırılıyor. Şehirde veya kırsal alanda dolaşınca yapılanları görüyorsunuz;  liste uzayıp gidiyor.  

Mevzuat gereği de bu ihaleler, bütün ülkeye açılmakta. Sonuçlar çoğunlukla başka illerde kurulu firmalar lehine çıkmaktadır. Çünkü Ordulu yerel firmalar, büyüklerle fiyat rekabetine girememekte, pahalı kalmaktadır.

Ordu firmalarının ekonomik olarak en avantajlı fiyat verememeleri; girdi maliyetlerinin yüksekliğinden ve kalifiye iş gücünün yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Yani Doğu Karadeniz coğrafyasında uzak bir şehirde iş yapmanın bedeli yüksek olmaktadır. Ulusal veya başka bir şehirden gelen firma için bu durum söz konusu değildir. Onlar yüksek sermaye gücü ve iş gücüne erişim kolaylıkları ile Ordulu firmalardan daha yetkin kalmaktadırlar.

Kısaca, Ordu’da toplanan vergiler ile veya Ordu’ya merkezi idareden aktarılan kaynak ile başka illerin insanları ekmek kazanmaktadır.

Ordu’nun ekonomik durumu ortadadır. Günden güne de iyiye mi gidiyor, kötüye mi gidiyor diye bu köşeden polemik yapmayacağız. Ama şunu diyebiliriz ki, Ordu’daki gelir adaletsizliğinin seviyesi, uzaydan çekilen fotoğraflarda bile görülebilmektedir.

Ordu’da iş piyasası çoğunlukla kamuya ait idareler etrafında dönüyor. İdarelerin işlerini yerel firmalara, kendi öncülükleri ile kurulacak yerel konsorsiyumlara vermeleri mümkündür.

İhaleler küçültülebilirse para dışarı gitmez.

Ordu özelinde bu merkezi idareden de talep edilebilir. Çünkü TUİK verilerine göre ekonomik olarak 62. Sıraya inmiş bir sahil şehrinin; gelen parayı kendinde tutmak istemesi kadar doğal bir istek olmamalı diye düşünüyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor