Yeter artık, ölümler olmasın!
Coşkun Özbucak

Yeter artık, ölümler olmasın!

Bu içerik 2879 kez okundu.
Reklam

Yaşamda ne ile karşılaşırsak karşılaşalım, hangi olay olursa olsun bir neden – sonuç ilişkisi var. Yani değerlendirmeleri sonuca göre değerlendirmek yetmez, nedeni de irdelenmeli. Darbe girişinden, sel felaketlerine kadar her alanda bu böyledir.

Fakat ‘ölüm’ oluyorsa ve bu ölüm ‘doğal’ değilse ister istemez sorgulamanın boyutu da büyüyor. Nedir bu ‘bombalar’? Bir savaş kuralı vardır, beğenelim ya da beğenmeyelim çatışan taraflarda ölümler olur. Bu savaşın, çatışmanın gereği… Ya sokaklarda yaşanan vahşete ne demeli?

Bomba ile yaşanan katliamlar nedeniyle (yalnızca ülkemizde değil)  çok yazdım. Türkiye için de ‘Ortadoğululaşıyor’ nitelemesi yapmıştım. Televizyon kanallarında, gazete sayfalarındaki ölüm haberlerine alıştık, olağan karşılamaya başladık; duyarsızlaştık! Bir sokakta araçla birlikte patlatılan bomba sonrası ölümler yaşanıyor. Kim, ne için sokakta ‘gelişigüzel’ bomba patlatır? Neyi amaçlar? Bu sorulara yanıt vermek kolay! Peki, ölümlere, dağlanan yüreklere bir yanıt verebiliyor muyuz? Önemli olan bunlara yanıt verebilmek değil mi?

Bombayı kimin patlattığının önemi var mı? Değerlendirmeyi buna göre mi yapacağız? Böyle düşünmek insanlığımızı sorgulatmaz mı? İçimiz acıyor her katliamda. Suriye’de bir bombalama sonrası yaralanan bir çocuğun ambulanstaki fotoğrafı sosyal paylaşım sitelerinde paylaşım rekoru kırıyor! Bazı fotoğraflar ‘sembol’ olabiliyor. Ege Denizi’nde mülteci çocuğun karaya vurmuş cesedi gibi!

Sokaklarda gelişigüzel patlatılan bombalar yaşamı çekilmez yapıyor. İnsanların can güvenliğini tehdit ediyor, korku ortamını oluşturuyor. Kabul edilemez bu tür vahşet girişimleri. Kimden gelirse gelsin…

Olaylarda ‘neden-sonuç’ ilişkilerinden söz ettim. Bombalar patlıyor, içimiz dağlanıyor. Peki, bu ‘bombaların’ patlamaması için ne yapmak gerekiyor? Bu konuda ülkeyi yönetenlerin projeler üretmesi gerekmiyor mu? Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye konusunda kandırıldıklarını söylüyor, bombalara neden olan politikalarda da kandırıldılar mı acaba? (!) Bombalar patlıyor, kimi zaman yetkililer söylüyor, kimi zaman da Örgütler yaptıkları bombalı eylemlere sahip çıkıyorlar! Örgütlerin de neden ortaya çıktığı, taleplerinin ne olduğu belli. Kendileri bunları açıklıyor. Bu konularda siyasi projeler gerçekleşmesi zorunlu. Bu asıl konu.

Ancak neyi tartışırsak tartışalım, bombaların, silahların susması için her bireyin de yapabilecekleri var. Barış, demokrasi talebi en acil olanı.

Artık sorunlara politik çözümler üretilmeli, bombalar, silahlar susmalı; içimiz acımamalı.

Her ölümle yanıyoruz ama bir süre sonra olağan yaşama dönüyoruz! Ya ölenlerin yakınları, onların acısını paylaşabiliyor muyuz?

Artık acımız yanmasın, ölümler olmasın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!