Yeşil yasak!
Coşkun Özbucak

Yeşil yasak!

Bu içerik 2390 kez okundu.
Reklam

Zaman zaman belediyeden valiliğe kadar çeşitli kurumlardan ‘yeni yatırım’ açıklamaları geliyor. İlk bakıldığında ‘yatırım’ adına kulağa hoş geliyor ama gelecek açısından değerlendirildiğinde ‘yeşil alan’ gereksinimi daha fazla ortaya çıkıyor.
‘Ordu betonlaşıyor’ vurgusunu yapmayan yok ama yine de betonlaşma hızlanıyor. Mahalleleri tek tek değerlendirdiğimizde sorun daha iyi anlaşılacak. Şu anda kimi mahallelerimiz için gelecek açısından da önemli yeni yeşil alanlar kazandırma olanağı var ama izlenen şehirleşme politikaları nedeniyle betonlaşmanın çoğalama olasılığının daha yüksek olduğu anlaşılıyor.
Valilikten yapılan (gazetelerde haber oldu) ‘Araplar 30 katlı otel yapmak istiyor ve yer arıyoruz’ açıklaması var. Yer şehir içinde aranırmış! Yani Arapları Ordu’ya getirme politikasında yine gelirlerin de Arap otel şirketlerine kalmasına olanak sağlanmak isteniyor. Hani turizmle Ordu ekonomisi yararlanacaktı? Ayrıca Ordu’ya 30 katlı otele gereksinimi mi var?
Gelecek için mahallelerde yeşil alan (koruluk gibi) gereksinimi var. Ordu Büyükşehir Belediyesi Pazartesi ve Rus pazarını kaldıracağını açıkladı. Buraların yeşil alan olması daha iyi değil mi? Nefes alınacak yer gerekli… Kamyon garajına TOKİ aracılığıyla bina dikiliyor. Bence burası da yeşil alan olmalı. Yarın otogar yeri için de aynı tehlike var.
Boztepe’ye yapılmak istenen proje için de bir şeyler söyleniyor ama betontepe neredeyse tamamen yok oluyor!
Karayolları arazisi ‘kamu binaları’ projesiyle, eski Özel İdare arazisi AVM ile betonlaştırılıyor.
Okul bahçeleri beton, şehir beton! Okul bahçelerine yeni okullar (binalar) yapılıyor. Bu nasıl eğitim anlayışı anlam veremiyorum. Çocuklar beton arasına sıkıştırıldı! Mahalle beton, okul beton…
Şehir denildiğinde ‘binalar’ zorunlu ama yaşanabilir bir şehir için ise yeşil alanlar, koruluklar, parklar olmazsa olmazlardandır. Yeşil alan ve park denildiğinde ‘çocuk bahçeleri’ akla gelmemeli. Onlar da beton ve plastik zaten!
“Boztepe’ye çıkmalı şu Ordu’ya bakmalı” diye başlayan türküyü “betonlar seyredilmeli…” diye devam ettirmek gerekir sanırım!
Orduluların yeşil alana (koruluk gibi) ne kadar gereksinimi olduğunu anlamak için Akyazı Mahallesi (Kültür Müdürlüğü önü) sahilindeki oturma yerindeki kalabalığı görmek yeterli. Orada insanlar aileleriyle gelip çaylarını içiyor, piknik yapıyorlar. Çocuklar beton bina içinden kurtulmanın sevincini yaşıyorlar. Böyle yerlerin çoğalması hem halkı hem de yöneticileri memnun etmez mi?
Ordu’nun betona değil yeşil alana gereksinim var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!