Advert
YENİ ORDUSPOR
Ali Öztürk

YENİ ORDUSPOR

Bu içerik 542 kez okundu.
Reklam

1967 yılında kurulan ORDUSPOR, ilk kez  1967-68 Futbol Sezonunda Profesyonel Türkiye 2. Liginde yer aldı. 1975 yılında bugünkü Süper Ligin muadili olan Türkiye 1.Ligine yükseldi. 

Ergin Karlıbel'İn Başkanlığı döneminde ise bu ligdeki başarısıyla  ülkemizi UEFA kupasında da temsil etti. Sonraki  yıllarda   küme düşen Orduspor, birkaç yıl sona tekrar 1.Lig’e çıkma başarısını gösteriyordu. Ancak birkaç sezon sonra tekrar 2. Lig’e, oradan da 3. Lig’e kadar düşüyordu ne yazık ki...

Şükrü Bodur'un Başkan olduğu  2005-2006 sezonunda, başarılı bir performans sergileyen Orduspor, merhum İlhan Cavcav’in 2. Takımı OFTAŞ Gençlerbirliği ile kıyasıya bir yarıştan  sonra 3.Ligden bugünkü 1.Ligin muadili 2.lige yükselmeyi başarıyordu.

O günlerde Orduspor’un şampiyonluğunu engellemeye yönelik  saha dışı entrikaları engellemek için de nasıl mücadele edildiğini hatırlarsınız sanırım.

Ben de bu mücadeleye bir sloganla iştirak etmek istemiştim. Rahmetli Kemal Yüzer arkadaşımız, benim  kendilerine yazıp gönderdiğim şu sloganı bir beze yazdırıp Belediyenin önündeki  karayoluna astırmıştı:

Ordu’nun dereleri ne yana akarsa aksın

Vermeyiz şampiyonluğu Cavcav işine baksın

2011 yılında bu defa  Nedim Türkmen Başkanlığındabugünkü Süper Lige tekrar yükselen Orduspor, ağır mali koşulların yanında yönetim hataları nedeniyle de  bu ligde ancak 2 sezon tutunabiliyordu. 2013 yılında tekrar bir alt lige düşen takımımız,bu ligdeki  ilk sezon bir kez daha Süper Lige çıkmayı, playoff maçlarındaki şansızlığı nedeniyle başaramıyordu.

Sonraki yıllar mali krizin boyutları o kadar artmıştı  ki, futbolcular alacaklarını alamaz,kulüp çalışanlarına maaşları ödenemez olmuştu. Kulübün gelirlerine temlik konulmuştu.Mali konularda yurt genelinde tanınan, ulusal basında tirajı yüksek gazetelerde makaleleri yayınlanan Nedim Türkmen gibi liyakatli bir akademisyen, ne yazık ki  Orduspor’u içinden çıkılmaz bir borç batağına düşürmüştü.Borçları yüzünden bir türlü belini doğrultamayan Orduspor, her sezon  sürekli bir alt kümeye düşerek sonunda amatör lige demir atıyordu.

Artık profesyonel liglerin en alt kademesi olan 3.Ligde bile Ordu'yu temsil eden bir takımımız yoktu.

Gerek ekonomik, gerekse futbol potansiyeli bizden çok daha düşük olan il ve ilçelerin profesyonel liglerde takımları yer alırken, Ordu’nun profesyonel liglerde bir takımının olmaması kabul edilemez, eziklik duyduğumuz bir eksiklikti… Orduspor’u yeniden ihya etmeye ise borçları imkantanımıyordu.Bu nedenle Ordu’yu temsil edecek yepyeni bir takım kurulması elzem olmuştu. Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 3 yıl kadar  önce ‘Yeni Orduspor’ kuruldu.

Ancak her nedense bazı Ordulu futbolseverler,  Yeni Orduspor’a sıcak bakmıyorlardı.Bu takım sanki Ordu’nun takımı değildi onlar için…

Bu yılki futbol  sezonunda  cami avlusuna terk edilmiş kimsesiz bir çocuk durumuna düşen Yeni Orduspor, tüm bu olumsuz şartlara  rağmen bir kaç  fedakar hemşehrimizin kendi çaplarındaki destekleriyle  ayakta kalıyor,bugüne  kadar liginde oynadığı 15maçın 12’sinde ise sahadan mağlup ayrılmamayı başarıyordu yine de... Demek  ki, her ne kadar cami yıkılsa da  mihrabı yerindeydi.

Geçen hafta Ordu’ya gelen eski Başkanlardan  Şükrü Bodur, Yeni Orduspor’a başkan olabileceğini söyleyip bu konuda bazı görüşmeler yaptıysa da sonunda bu isteğinden vazgeçtiğini belirtip İstanbul’a döndü.Böylece biraz olsun yeşeren umutlarımız da soluyordu

 Gazetemizin en son haberine göre  Orduspor’un efsane Başkanlarından işadamı Ergin Karlıbel ile eski futbolculardan kaptan Fikret Ayabakan, Turgay Güney, Dursun Karamustafaoğlu ve Üstün  Türközer’le bir araya gelip Yeni Orduspor’a destek kararı almışlar. Bu haber beni tekrar umutlandırıyordu.

Sayın Ordulu futbolseverler, siz de biliyorsunuz ki  borç batağına batıp sendeleyip kötü bir süreç  yaşayan  takım sadece Orduspor değil… Sakarya, Kocaeli,Malatya gibi ekonomik potansiyeli  bizden çok daha yüksek olan illerin takımları da aynı akıbeti yaşadılar. Bunlardan Malatya, Yeni Malatyaspor’u kurdu, Malatyaspor yerine… Zamanla Süper Lige kadar yükselmeyi başaran bu yeni takımlarıyla şimdi bu  ligin tozunu atmaktalar.

Ayni başarıyı neden Yeni Orduspor da göstermesin ki? Hele Ergin Karlıbel gibi futbolda yönetim duayeni sayılan biri de  bu konuya el atmışsa, Ordulu futbolseverlerin Yeni Orduspor’a destek çıkmamaları Ordululuğa yakışır mı?

Haydin o zaman,eski  defterleri kapatıp, yeni bir sayfa açalım. Yeni Orduspor’u da  öz evladımız sayarak ona destek verelim…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI