Advert
Ev sahibi de suçlu değil mi?
Coşkun Özbucak

Ev sahibi de suçlu değil mi?

Bu içerik 1892 kez okundu.
Reklam

 

         Kimi olaylar sonunda değerlendirme yaparken “Hırsız suçlu da ev sahibinin hiç mi suçu yok?” deriz. Yani suçu işleyeni yargılamakla yetinmeyiz. Bir olayın gelişim süreci vardır ve neden-sonuç değerlendirmesi yaparız. Suçu-sorumluluğu olanları çoğaltırız. Doğru olan da bu.

         Yine bir sorunu tartışırken “Sivrisinekle uğraşmaya gerek yok, bataklığı kurutmak gerekir.” deriz. Yani yüzeyde görünenlerle uğraşırsak sorunu bitiremeyiz. Oysa sorunu kökünden çözecek çözümler tartışılmalıdır.

         Bu iki değerlendirmeyi canımızı yakan Ceren Özdemir’in bir cani tarafından katledilmesi olayının değerlendirmeleri-tartışmaları üzerine yaptım. Katilin üzerinden yapılan değerlendirmeler sorunu çözmüyor, yeni Cerenlerin katledilmesini önlemiyor. “Bu son olsun” diyorsak, ev sahibinin de suçunun olduğunu, sorunun bitmesi için bataklığın kurutulması gerektiğini bilince çıkarmamız gerekmiyor mu?

         “Ev sahibi” konumunda olanların Cerenlerin katledilmesi sonrası timsah gözyaşı akıtmasının inandırıcılığı yok. Ceren’in katilinin “dışarda” olduğu süre içinde kamuoyunun bilgilendirilmemesi ve “iyi hal” değerlendirmesi yapanlar da sorgulanmalı.

         Asıl sorun, bataklığın kurutulmasıdır. Ceren’in katledilmesi sonrası sosyal paylaşımda katilin katliamını meşrulaştıran insanlık dışı paylaşım yapma cesaretinin ve anlayışının nasıl oluştuğuna da bakılmalı.

         Kadın katliamlarının (sokak kavgaları da) olağanlaştırıldı. “İyi hal indirimi” sorgulanmalı ama tek sorun bu değil. Yasalardaki eksiklikler yanında eğitim politikası, ekonomi gibi etkileri unutmamalıyız. Özellikle de insanların yaşam biçimine yönelik müdahale edilmesini meşrulaştırmak, kadınlara yeni yaşam biçimi dikte etmek; buna uymayanların “cezalandırılması” yönünde değerlendirmeler yapmak ve bunlara göz yummak Cerenlerin katledilmesine neden oluyor.

         Orduluların Ceren’in doğum gününü “yaşam hakkı yürüyüşü” ile tepkiye dönüştürmesi önemli. Bu tepki kalıcı olmalı, bataklığın kurutulması mücadelesine dönüşmeli.

         Ceren’i katleden SUÇLU; ancak bununla yetinmemeliyiz. Canilerin ortaya çıkış gerekçelerini, nedenlerinin ortadan kaldırılması için de çaba harcanmalı. Cani (hırsız) suçlu da buna zemin hazırlayanlar (ev sahibi) suçlu değil mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI