ÇOCUK GÖZÜYLE ÖĞRETMEN
Ekrem Karadağ

ÇOCUK GÖZÜYLE ÖĞRETMEN

Bu içerik 2509 kez okundu.
Reklam

                                           

Genel bir tanımla öğretmen, öğrenmeye rehberlik eden, önemli sorumlulukları ve fedakârlıkları olan kişidir. Öğretmek, bilimsel, çağdaş ve kültürlü nesiller yetiştirmek için hamur misali öğrenciyi şekillendirmek sanatıdır.

Bir babanın; “eti senin kemiği benim” anlayışı ve söylemi gerilerde kalmıştır.

Öğretmen pedagoji, psikoloji ve insan bilimi eğitimleriyle donanmış, toplum ve öğrenci karşısında saygınlık uyandıran kişiliklerdir.

Eğitim öğretimin sacayağı üçtür, anne babanın kesesi, öğrencinin hevesi ve öğretmen nefesini mutlak olarak yansıtmalıdır.

Yeniliklere ayak uydurabilen, içten davranabilen, öğrencisiyle sevgi bağı kuran, duygudaşlık kuran, idealist, öğrencisinin ufkunu açabilen, sabır ve anlayışla donanan, dürüst ve güvenli olabilendir.

İşte o saygın öğretmen; Siyah önlükle eğitim öğretim gördüğümüz zamanın idealist öğretmenleridir, davranışlarıyla, kılık kıyafetleriyle biz öğrencilere hep örnek olmuşlardır.

Hoşgörü, vatan sevgisi, ahlaksal değerlere saygılı, yardımlaşma gibi güzel kavramlarla donanmışsak eğer, öğretmenlerimiz sayesindedir.

Öğrencilerine değerli katkılarda bulunacak öğretmenlerin öncelikli olarak sosyal haklarında iyileştirme yapılmalıdır. Güçlü nesiller yetiştirmenin yolu güçlü öğretmenden geçer.

Nitekim M. Kemal Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değer ve ülkenin geleceğini onlarda görmüştür.

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”

“Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.”

“Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fen ve bedenen kuvvetli, yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.”

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

“Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”

Bir ulusta düzgün ve aykırı insanlar yetiştirmenin yolu öğretmenden geçmektedir…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!